Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Φενέρμπαχτσε 82-68

Χίμκι – Φενέρμπαχτσε 82-68

devin booker khimki moscow region eb19

“Φωτιά” στη μάχη των playoff της Ευρωλίγκα έβαλε η Χίμκι, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Φενέρμπαχτσε με 82-68. Η ρωσική ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με τη νίκη της έφτασε τους Τούρκους στην έβδομη θέση. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο πήραν τη νίκη, αλλά κάλυψαν και τη διαφορά και τώρα σε περίπτωση ισοβαθμίας έχουν το πάνω χέρι.

Ο Λοβέρν ξεκίνησε φανταστικά την αναμέτρηση και σημείωσε και τους 10 πόντους της ομάδας του (11-10). Η Χίμκι ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Τίμα (2/2 τρίποντα) προηγήθηκε με 18-13. Η ρωσική ομάδα συνέχισε την εξαιρετική επιθετική της εμφάνιση και έφτασε τη διαφορά στους 8 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-18).

Η Φενέρ στο δεύτερο δεκάλεπτο έβγαλε αντίδραση και με μικρό σερί 5-0 μείωσε στους 3 (26-23). Η τουρκική ομάδα προσπάθησε να κάνει και την ανατροπή, αλλά οι Ρώσοι έβρισκαν λύσεις έξω από τη γραμμή του τριπόντου και κράταγαν τα ηνία του σκορ (33-29). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι γηπεδούχοι κόλλησαν επιθετικά και η ομάδα του Ομπράντοβιτς το εκμεταλλεύτηκε και έφερε τούμπα το ματς (35-36). Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει συνεχώς χέρια και το πρώτο ημίχρονο τέλειωσε με τη Χίμκι μπροστά με 41-40 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σβεντ (13 πόντοι).

Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο δεύτερο μέρος με τη Χίμκι να κρατάει τη μικρή διαφορά, που είχε χτίσει (51-47). Η τουρκική ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έβλεπε τη διαφορά συνεχώς να ανεβαίνει. Η ομάδα του Κουρτινάιτις ήταν εξαιρετικό στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (64-54).

Η Χίμκι συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις (74-62). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Χίμκι πήρε τη σπουδαία νίκη με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 41-40, 64-54, 82-68
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ρόμπινσον 10, Σβεντ 23 (5), Μπούκερ 15, Τίμα 6 (2), Καράσεφ 5 (1), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 15 (1), Γκιλ 2, Γιόβιτς 6 (2), Μπέρτανς
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 3 (1), Μαχμούτογλου 2, Κάλινιτς 6 (1), ΝτεΚολό 11 (1), Ουίλιαμς 11 (2), Τόμας, Βέσελι 7, Ντίξον 13 (2), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 5 (1), Λοβέρν 10