Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Μπαρτσελόνα 80-84

Άλμπα Βερολίνου – Μπαρτσελόνα 80-84

nikola mirotic fc barcelona eb19

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε η Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο επικρατώντας με 84-80 επί της Άλμπα στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, ωστόσο οι Αμπρίνες (17 πόντοι) και Ντιλέινι (16 πόντοι) μίλησαν στο φινάλε χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα τους.

Αποφασισμένη να βάλει από νωρίς τις βάσεις για την νίκη μπήκε η Μπαρτσελόνα στο παρκέ, και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 6 πόντων με βολές του Μίροτιτς στο 4ο λεπτό. Οι Καταλανοί ανέβασαν την διαφορά στους 8 πόντους με τρίποντο του Ντιλέινι (13-21) και διατήρησαν την διαφορά στα ίδια επίπεδα μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (18-27).

Οι Γερμανοί αντέδρασαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και κατάφεραν να μειώσουν στους δύο με ένα σερί 7-0 με συνεχόμενους πόντους του Νόκο για το 25-27. Ο Ντιλέινι απάντησε με το δεύτερο του τρίποντο (25-30) με την Αλμπα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Όγκμπε (30-30). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με όπλο τα πολύ καλά ποσοστά τους στο μακρινό σουτ πήραν προβάδισμα 8 πόντων στο φινάλε του ημιχρόνου (46-38) έχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 28-11.

Οι γηπεδούχοι πήγαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με συνεχόμενους πόντους  του Έρικσον (53-42), με τους Καταλανούς να μειώνουν με τους Αμπρίνες και Μίροτιτς σε 53-47. Η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην συνέχεια και κατάφερε να περάσει μπροστά με έμμεσο τρίποντο του Χίγκινς (55-56). Ο Μίροτιτς έδωσε αέρα τριπόντου στην ομάδα του από την γραμμή των βολών (55-58), ωστόσο οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με το τρίτο τρίποντο του Έρικσον (62-61), με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 62-66 μετά από τρίποντο του Ντιλέινι.

Η Άλμπα συνέχισε να είναι ανταγωνιστική και στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά με βολές του Χέρμανσον (71-68). Ο Αμπρίνες με εύστοχο τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (71-71), για να απαντήσει ο Χέρμανσον με εύστοχο δίποντο (73-71). Οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα 4 πόντων με τρίποντο του Ντιλέινι ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε (77-81), με τον Χέρμανσον να μειώνει σε (79-81). Ο Τόμιτς ευστόχησε σε βολή κάνοντας το 79-82 με τους Ισπανούς να κάνουν φάουλ στα 20”. Ο Σίκμα ευστόχησε μόνο στην μια βολή με τον Κούριτς να ευστοχεί σε δίποντο στην συνέχεια διαμορφώνοντας το τελικό 80-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-38, 62-66, 80-84

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Γκιφάι 8 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίλοου, Έρικσον 11 (3/7 τρίποντα), Μάτισεκ 6 (2), Χέρμανσον 17 (7/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 λάθη), Όγκμπε 4, Τίμαν 5 (1), Κάβανο 7 (1), Νόκο 12 (6/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σίκμα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρίμπας, Χάνγκα 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Οριόλα 1, Αμπρίνες 17 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Χίγκινς 13 (7 ασίστ, 6 λάθη), Ντιλέινι 16 (4/6 τρίποντα), Κούριτς 9 (1), Κλαβέρ, Μίροτιτς 14 (2/4 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμιτς 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…