Κεντρική Basket League ΑΕΚ – Ηρακλής 86-61

ΑΕΚ – Ηρακλής 86-61

AEK iraklis

Την 16η νίκη της στην basket league πανηγύρισε η ΑΕΚ επικρατώντας με 86-61 επί του Ηρακλή στο κλειστό “Νίκος Γκάλης”. Μια φοβερή πρώτη περίοδος (30-12) και ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν αρκετό για τους κιτρινόμαυρους να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Συνέχισε από εκεί που σταμάτησε κόντρα στην Βόννη ο Κέντρικ Ρέι που είχε 16 πόντους (4/6 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 2/2 βολές) σε μόλις 15:45 λεπτά συμμετοχής.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα στο παιχνίδι για τους κιτρινόμαυρους με τον Νίκο Ζήση να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους (5-3), και να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων με κάρφωμα του Κακλαμανάκη. Την σκυτάλη στην συνέχεια πήρε ο Κέντρικ Ρέι, ο οποίος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην αναμέτρηση με την Βόννη και με 7 συνεχόμενους πόντους έφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (16-6). Η ένωση ήταν καταιγιστική πίσω από τα 6,75 με τους Ρέι, Ζήση και Λάνγκφορντ να σκοράρουν κατά βούληση εκτοξεύοντας την διαφορά στους 18 πόντους για το 30-12 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τον γηραιό να καταφέρνει να μειώσει στους 12 με συνεχόμενους πόντους των Σούλερ και Καββαδά (35-23). Η διαφορά μειώθηκε κι άλλο φτάνοντας σε μονοψήφια επίπεδα (39-30) με συνεχόμενους πόντους του Χάνλαν δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Λάνγκφορντ να ευστοχεί από την περιφέρεια φέρνοντας στο +12 την ομάδα του (44-32), με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

H ένωση έτρεξε ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης ανεβάζοντας την διαφορά στους 18 πόντους (50-32) με τον Ηρακλή να απαντά με 7 αναπάντητους πόντους για το 50-39. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στην συνέχεια με τις δύο ομάδες να βρίσκουν δύσκολα τον δρόμο προς το καλάθι και την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα με τον Γιάνκοβιτς να κάνει το 55-41 με έμμεσο τρίποντο στο 26’. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 με δύο τρίποντα του Μανωλόπουλου και ένα καλάθι του Σούλερ μείωσαν στους 6 (55-49), με τον Ζήση να κάνει το 58-49 με έμμεσο τρίποντο. Ο Κακλαμανάκης με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά πάλι πάνω από τους 10 πόντους με τον Τέπιτς να διαμορφώνει με βολές το 60-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο γηραιός μείωσε και πάλι στους 6 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με έμμεσο τρίποντο του Ντέιβις (60-54) με την ΑΕΚ να βρίσκει ρυθμό στην συνέχεια και να τρέχει ένα επιμέρους 10-1 εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15 πόντους (70-55). Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 86-61.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61

ΑΕΚ ηρακλης

Παναθηναϊκός: Νίκη για να παραμείνει στην τετράδα

Νίκη στην Μπολόνια θέλει ο Παναθηναϊκός. Την 21η νίκη του θέλει απόψε (29/03, 21:30) ο Παν…