Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Αρμάνι Μιλάνο 105-97

Ζαλγκίρις Κάουνας – Αρμάνι Μιλάνο 105-97

nigel hayes zalgiris kaunas villerban

Η Αρμάνι Μιλάνο δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι τη φετινή χρονιά, καθώς υπέστη ακόμη μία ήττα. Η ιταλική ομάδα δεν τα κατάφερε στη Λιθουανία ούτε κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας (105-97) και βλέπει την πρόκριση στην οχτάδα να δυσκολεύει. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να χτίσουν διαφορά ασφαλείας (8-8). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε με τον Μίτσοφ (3/4 τρίποντα) να είναι εξαιρετικός για την Αρμάνι Μιλάνο (16-16). Οι άμυνες και των δύο “μονομάχων” δεν ήταν και στην καλύτερη τους κατάσταση με αποτέλεσμα να σημειωθούν συνολικά 52 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο (27-25).

Η Ζαλγκίρις Κάουνας μπήκε φουριόζα στη δεύτερη περίοδο και με ένα μικρό σερί κατάφερε να πάρει προβάδισμα 8 πόντων (33-25). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ (39-30), αλλά η Αρμάνι αντέδρασε και κατάφερε να επιστρέψει στο ματς (39-37). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με καλάθι του Μπρουκς πέρασαν μπροστά στο σκορ (41-42). Οι Λιθουανοί ξύπνησαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφεραν να ανακτήσουν το χαμένο προβάδισμα τους (53-44).

Αρμάνι Μιλάνο αποδείχθηκε σκληρό καρύδι. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κατάφερε με ακόμη ένα σερί να φέρει τούμπα το παιχνίδι και να πάρει το προβάδισμα (60-61). To παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να δίνουν μία σπουδαία μάχη (72-71). Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα μεγάλο τρίποντο του Γιανκούνας προηγήθηκε με 82-76.

Η ιταλική ομάδα επέστρεψε και πάλι στον αγώνα και με καλάθι του Σάικς μείωσε στους 2 (89-87) 1,23′ πριν το φινάλε. Ο Σάικς συνέχισε να σκοράρει και με ακόμη ένα καλάθι έφερε το ματς στα ίσια (89-89) 44” πριν το τέλος. Ο Ουόλκαπ έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά ο Ροντρίγκεθ απάντησε και έκανε το 91-91 13” πριν το τέλος. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κατι και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ζαλγκίρις στην παράταση είχε τον πλήρη έλεγχο και κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 105-97.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 53-44, 72-71, 91-91, 105-97
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 18 (2), Ρίβερς, Λεκαβίτσιους 4 (1), Χέιζ 21 (3), Γιανκούνας 8 (1), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν, Γιοκουμπάιτις 2, ΛεΝτέι 19 (1), ΛαΝτέιλ 14 (1), Ουλανόβας 16
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μίτσοφ 18 (4), Μπιλίγκα 2, Μορασκίνι 5 (1), Ρολ 7, Ροντρίγκεθ 18 (4), Ταρζέφσκι 18, Νέντοβιτς 3, Κρόφορντ 13 (3), Σάικς 11 (3), Μπρουκς 2, Σκόλα

Περιστέρι: Τελικός πρόκρισης κόντρα στην Τενερίφη

«Τελικός» πρόκρισης για το Περιστέρι. Συνδυασμό αποτελεσμάτων θέλει το Περιστέρι   που αντ…