Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 76-77

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 76-77

nikola mirotic fc barcelona eb19

Την 17η νίκη της στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα επικρατώντας με 77-76 εκτός έδρας κόντρα στην Βαλένθια. Οι “νυχτερίδες” είχαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, ενώ πήγαν την διαφορά μέχρι τους 16 πόντους λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου με τους Καταλανούς να κάνουν μια επική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Ερτέλ και Μίροτιτς.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων με τρίποντο του Σάστρε (8-2), με τους Καταλανούς να μειώνουν με συνεχόμενες βολές του Μίροτιτς (8-6). Ο Σαν Εμετέριο με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το +7 για την ομάδα του (17-10), για να απαντήσουν Μίροτιτς και Χάνγκα μειώνοντας στο καλάθι (17-15). Οι «νυχτερίδες» πήγαν στο +6 μετά από καλάθι του Τομπέι, με τον Κλαβέρ να ευστοχεί από την περιφέρεια διαμορφώνοντας το 21-18 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με ένα γρήγορο σερί 8-0 πήραν αέρα 11 πόντων (29-18), με τον Τόμιτς να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της ομάδας του μετά από 2 λεπτά για το 29-20. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με κύριους εκφραστές τους Μίροτιτς και Αμπρίνες κατάφερε να έρθει σε απόσταση βολής (36-35), ωστόσο Κολόμ και Σάστρε πέτυχαν συνεχόμενους πόντους στο φινάλε του πρώτου μέρους δίνοντας αέρα 6 πόντων στην ομάδα τους (43-37).

Ο Σαν Εμετέριο με το δεύτερο του τρίποντο ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 9 πόντους στο ξεκίνημα της επανάληψης (46-37), με τον Ντούμπλιεβιτς λίγο αργότερα να κάνει 50-37. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 8 με πέντε αναπάντητους πόντους του Κλαβέρ, με τον Σαν Εμετέριο να απαντάει με 2 απανωτά τρίποντα για το 58-42. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και μείωσε στους 8 με τον Μίροτιτς (58-51), ενώ το φινάλε του δεκάλεπτου βρήκε την να είναι μπροστά με 13 (66-53).

Η ομάδα του Πέσιτς μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στην τέταρτη περίοδο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ερτέλ, ο οποίος είχε 8 συνεχόμενους πόντους κατάφεραν να μειώσουν στους 4 πεντέμισι λεπτά πριν το φινάλε (68-64). Ο Ντούμπλιεβιτς πέτυχε το δεύτερο καλάθι των γηπεδούχων στο δεκάλεπτο (70-64) με τον Μίροτιτς να αναλαμβάνει δράση και με 5 αναπάντητους πόντους να φέρνει την ομάδα του σε απόσταση βολής. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων με βολές του Ντούμπλιεβιτς 1 λεπτό πριν το τέλος (76-72), ο Αμπρίνες ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (76-75) με τον Μίροτιτς να πετυχαίνει την ολική ανατροπή με καλάθι και φάουλ διαμορφώνοντας το τελικό 76-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-37, 66-53, 76-77

Βαλένθια: Κολόμ 7 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Μαρίνκοβιτς, Εντούρ 2, Αμπάλντε 7, Τόμπεϊ 9 (1), Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/9 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Βίβες 5 (1/4 τρίποντα), Σαν Εμετέριο 17 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Σάστρε 10 (2), Ντόορνεκαμπ 3 (1).
Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 5, Ρίμπας 2, Χάνγκα 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 3 λάθη), Σμιτς (0/3 δίποντα), Ερτέλ 8 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Οριόλ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντιλέινι 4 (1/6 σουτ, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Κούριτς, Κλαβέρ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίροτιτς 26 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Τόμιτς 4.

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…