Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-85

Βαλένθια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-85

othello hunter maccabi fox tel aviv eb19

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Βαλένθια (82-85) και έκανε μεγάλο δώρο σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρότι σ΄ακόμη ένα ματς παρατάχθηκε με πολλές απουσίες κατάφερε να πάρει τη νίκη με κορυφαίους τους Ουιλμπέκιν και Ντόρσεϊ. Μ΄αυτήν την ήττα η Βαλένθια έμεινε δύο νίκες μακριά από τους “πράσινους”, ενώ πλέον ο Ολυμπιακός απέχει μία νίκη από τις “νυχτερίδες” που βρίσκονται στην έβδομη θέση.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-0 με έξι πόντους του Μπράιαντ. Η ισραηλινή ομάδα συνέχισε να είναι εξαιρετική και με τρίποντο του Αβντίγια η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 πόντους (6-16). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η Βαλένθια “ξύπνησε” στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου και με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 13-2 έφερε τούμπα το παιχνίδι (19-18).

Οι “νυχτερίδες” συνέχισαν να είναι εξαιρετικές και στη δεύτερη περίοδο και με κορυφαίο τον ΕνΝτούρ (8 πόντοι) ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (32-26). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι κράτησαν σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 38-33 υπέρ της ισπανικής ομάδας.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και η Βαλένθια το εκμεταλλεύτηκε και ανέβασε τη διαφορά στους 10 (45-35). Ο Ουίλμπεκιν ήταν ο μοναδικός που τράβαγε στην επίθεση των Ισραηλινών (11 πόντοι) και κράταγε στο παιχνίδι τη Μακάμπι (50-43). Ο Ουίλμπεκιν πέτυχε ακόμη δύο τρίποντα και έκανε ότι ήθελε στην άμυνα των γηπεδούχων. Ο παίκτης των φιλοξενουμένων, όμως, ήταν μόνος του και η Βαλένθια κράτησε το προβάδισμα της (61-58).

Ντόρσεϊ και Χάντερ πήραν μπρος στην τελευταία περίοδο και έβαλαν μπροστά την ομάδα τους (73-75). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα τελευταία λεπτά με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη μάχη (77-81). Η Μακάμπι άντεξε μέχρι το φινάλε και τελικά πήρε τη νίκη με 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-33, 61-58, 82-85
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 10 (9 ασ.), Μαρίνκοβιτς 6, ΕνΝτούρ 12, Αμπάλντε 4, Λαμπεϊρί 11 (1), Τομπέι 8 (2), Ντούμπλιεβιτς 19 (3), Σαν Εμετέριο 10 (2), Σάστρε, Ντόρνεκαμπ 2, Φεράντο
Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 11 (1), Ουίλμπεκιν 20 (6), Ρέινολντς 4, Καλοϊάρο 5 (1), Χάντερ 12, Κοέν, Αβντίγια 10 (2), Τζάκσον 4, Ντόρσεϊ 19 (4), Κοέν, Στουντεμάιρ