Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπαρτσελόνα 80-82

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπαρτσελόνα 80-82

nikola mirotic fc barcelona eb19 1

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος για τη νίκη με τους “μπλαουγκράνα” τελικά να παίρνουν το μεγάλο διπλό στη Ρωσία (80-82). Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μίροτιτς, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι στο τέλος, ενώ γενικά ήταν σε μεγάλη βραδιά.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε φουριόζα στον αγώνα και γρήγορα προηγήθηκε με 7-0. Η απάντηση ήταν άμεση από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (7-7). Τα σερί συνεχίστηκαν για τις δύο ομάδες και οι μπλαουγκράνα με νέο σερί 6-0 πήραν ξανά τα ηνία του σκορ (7-13). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 8 πόντους (10-18), αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασε και μείωσε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 18-15.

Ο Κώστας Κουφός μπήκε στο ματς στη δεύτερη περίοδο και έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του. Ο Έλληνας σέντερ πέτυχε δύο γρήγορα καλάθια και και έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ (22-18). Η ρωσική ομάδα συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ, με την Μπαρτσελόνα όμως να μένει κοντά στο σκορ (31-26). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 40-37 υπέρ τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τον Μίροτιτς να κάνει πράγματα και θαύματα και κρατούσε σε απόσταση αναπνοής την Μπαρτσελόνα (43-41). Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στην τρίτη περίοδο και σημείωσαν συνολικά 46 πόντους (60-63). Η ΤΣΣΚΑ με επί μέρους σκορ 12-5 πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά η απάντηση των μπλαουγκράνα ήταν άμεση και με σερί 7-0 ανέκτησαν το χαμένο προβάδισμα τους (72-75).

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν συναρπαστικά με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί τα ηνία στο σκορ (75-78). Ο Κουρμπάνοφ 55” πριν το τέλος επιχείρησε να φέρει στα ίσια το ματς, αλλά το τρίποντο του ήταν άστοχο, αλλά η ΤΣΣΚΑ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χίλιαρντ μείωσε σε 78-77 42” πριν το φινάλε. Η ΤΣΣΚΑ είχε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή, καθώς έκλεψε την μπάλα αλλά ο Τζέιμς έκανε λάθος και στη συνέχεια φάουλ στον Ντέιβις.

Ο παίκτης της Μπαρτσελόνα με 2/2 βολές έκανε το 80-77 8” πριν το φινάλε. Ο Μάικ Τζέιμς διόρθωσε το λάθος του και με ένα μεγάλο τρίποντο 5” πριν το τέλος έφερε το ματς στα ίσια (80-80). O Μίροτις πήρε την τελευταία επίθεση και 4 δέκατα πριν το τέλος σκόραρε και χάρισε τη μεγάλη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 82-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-37, 60-63, 80-82
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (7 ριμπ.), Τζέιμς 12 (2), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Βόιγκτμαν, Χάκετ 17 (3), Σαντ-Ρος, Κουφός 6 (6 ριμπ.), Χίλιαρντ 14 (2), Κουρμπάνοφ 11 (3), Χάινς 10, Μπέικερ 2
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 16 (4), Ρίμπας, Χάνγκα 5 (1), Σμιτς, Οριόλα 3 (1), Αμπρίνες, Χίγκινς 17, Ντιλέινι 6 (1), Κούριτς 7 (1), Κλαβέρ 3 (1), Μίροτιτς 23 (3), Τόμιτς 2

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (25/4)

Τα φώτα στο ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρό…