Κεντρική Basket League Κολοσσός H Hotels ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου 77-88

ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου 77-88

Kolossos2212192

Ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα του ΠΑΟΚ πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, καθώς επικράτησε του Δικεφάλου του Βορρά με 88-77. Οι Νησιώτες πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα, ενώ βύθισαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία έμεινε στις πέντε νίκες.

Ο Λασάν Κρομά ήταν σεληνιασμένος στο πρώτο δεκάλεπτο και με 3/3 τρίποντα οδηγούσε στο σκοράρισμα τον Κολοσσό (17-22). Οι Νησιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά είχε ανέβει στους 15 πόντους (33-48). Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και πλησιάσε στους 2 πόντους με τρίποντο του Άνταμ Σμιθ (71-73). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Κολοσσός ξέφυγε ξανά με 10 (72-82) και πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη με 88-77.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Λασάν Κρομά, που τέλειωσε το ματς με 31 πόντους (4/4 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/6 βολές) με 3 ασίστ, 2 τάπες