Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 81-92

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 81-92

deshaun thomas panathinaikos opap athens eb19

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε να προηγείται με διψήφιες διαφορές τελικά έχασε από τη Μπαρτσελόνα με 92-81. Οι “πράσινοι” ήταν κάκιστοι στην τελευταία περίοδο, δέχθηκαν επί μέρους σκορ 0-0 και γνώρισαν την ήττα στο “Νίκος Γκάλης”. Οι “μπλαουγκράνα” είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για το “τριφύλλι” ξεχώρισε ο Παπαγιάννης και ο Καλάθης, ενώ καλή παρουσία είχε και ο Μπέντιλ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το ματς και με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη προηγήθηκε με 6-2. Ο Φριντέτ πήρε δύο τρίποντα στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά ήταν άστοχος. Η Μπαρτσελόνα το εκμεταλλεύτηκε και ισοφάρισε σε 6-6 με βολές του Νίκολα Μίροτιτς. Οι “πράσινοι” ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και κατάφεραν να προηγηθούν ξανά με πέντε πόντους ύστερα από τρίποντο του Φριντέτ (16-11).

Ο Χίγκινς “ξύπνησε” για την Μπαρτσελόνα και με τέσσερις προσωπικούς του πόντους έδωσε μεγάλη ανάσα στους φιλοξενούμενους (16-15). Οι μπλαουγκράνα στο πρώτο δεκάλεπτο εκτέλεσαν συνολικά 13 βολές ευστοχώντας στις 12 εξ αυτών. Ο Παναθηναϊκός, όμως, κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ και με τρίποντο του Νίκου Παππά ολοκλήρωσε την περίοδο μπροστά με 23-20. Ο Ρικ Πιτίνο στο πρώτο δεκάλεπτο χρησιμοποίησε 11 από τους 12 παίκτες του.

Ο Ίαν Βουγιούκας ήταν καθοριστικός στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έδινε και πολύτιμες λύσεις στην επίθεση (28-22). Η άμυνα των φιλοξενουμένων ήταν σε κακή μέρα, ο Παναθηναϊκός χτύπαγε όλα τα κενά και κατάφερε να χτίσει διαφορά 8 πόντων (35-27). Ο Τόμιτς πρόσφερε πολύτιμες λύσεις στους φιλοξενουμένους και με 2 συνεχόμενα καλάθια μείωσε σε 38-33.

Οι μπλαουγκράνα προσπαθούσαν να μαζέψουν κι άλλο τη διαφορά, αλλά ο Παπαπέτρου με ένα τρίποντο-μαχαιριά έδωσε μεγάλη ανάσα στον Παναθηναϊκό (43-38). Ο Παπαπέτρου συνέχισε την εκπληκτική του εμφάνιση και με ακόμη ένα καλάθι έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους (45-38). To “τριφύλλι” κράτησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο 20λεπτο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Οι “πράσινοι” ήταν σε μεγάλη μέρα και με τον εξαιρετικό Μπέντιλ (9 πόντοι) προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (59-48). Η Μπαρτσελόνα δεν το έβαλε κάτω και μέσα σε ενάμιση λεπτό χτύπησε στον αιφνιδιασμό και μείωσε σε 59-55. Οι παίκτες του Πιτίνο άντεξαν στην πίεση και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους, αλλά ο Αμπρίνες απάντησε άμεσα και με τρίποντο έκανε το 67-60. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και μείωσαν ακόμη περισσότερο με τρίποντο του Ντιλέινι αυτή τη φορά (67-65).

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε την αντεπίθεση της και έφερε τούμπα το ματς με βολές του Ντέιβις (69-70). Τελικά, ο Παπαγιάννης ο οποίος έφτασε τους 12 πόντους έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (71-70). Οι “μπλαουγκράνα” άρχισαν να βομβαρδίζουν έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ από Ντιλέινι και Αμπρίνες πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 76-74.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό, καθώς τρία λεπτά πριν το φινάλε δέχθηκε 18 πόντους και από το +10 βρέθηκε να χάνει 7 πόντους (78-85). Η Μπαρτσελόνα δεν σταμάτησε εκεί, καθώς ο Μίροτιτς ευστόχησε για τρεις και έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (78-88) 1,24′ πριν το τέλος. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 92-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 71-70, 81-92
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 9 (1), Ράις 4, Παπαγιάννης 14 (8 ριμπ.), Ράουτινς, Παπαπέτρου 12 (1), Παππάς 3 (1), Βουγιούκας 6, Τζόνσον 1, Φριντέτ 13 (2), Καλάθης 10 (11 ασ., 7 ριμπ.), Μήτογλου, Μπέντιλ 9 (1)
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 7, Ρίμπας, Χάνγκα 5 (1), Οριόλα, Αμπρίνες 13 (3), Χίγκινς 17 (2), Ντιλέινι 15 (3), Κούριτς 2, Κλαβέρ 4, Μίροτις 20 (9 ριμπ.), Τόμιτς 9

BCL: Ράγκλαντ και Ετσενίκε στην καλύτερη πεντάδα

Με «ελληνικό αέρα» το Top5 του BCL. Διπλή ελληνική εκπροσώπηση υπήρξε στην καλύτερη πεντάδ…