Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ 72-59

Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ 72-59

kostas papanikolaou olympiacos piraeus eb19

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε με 72-59 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ, χωρίς τους Πρίντεζη και Σπανούλη. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με τους ερυθρόλευκους να παίζουν φοβερή άμυνα στην τρίτη περίοδο επιτρέποντας μόλις 4 πόντους στους Ρώσους για να φτάσουν σε μια πολύ μεγάλη νίκη. Με αυτή την νίκη οι πειραιώτες έφτασαν τις 10 στην διοργάνωση και διατηρούν ακόμα ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων με το πρώτο καλάθι του Παπανικολάου μετά από δυόμισι λεπτά αγώνα. Ο Έλληνας φόργουορντ έδωσε αέρα 6 πόντων στους πειραιώτες με εύστοχο τρίποντο λίγο αργότερα (14-8) με τον Τζέιμς να μειώνει με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι (14-10). Η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 8 πόντων με καλάθι του Μπόλντγουιν για να αναγκάσει τον Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι ερυθρόλευκοι πήγαν στο +10 και πάλι με τον Παπανικολάου, με τους Ρώσους να μειώνουν στο 20-15 του δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την διαφορά στα ίδια επίπεδα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (24-19), με την ΤΣΣΚΑ να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι τον Κώστα Κουφού μετά από τρίποντο του Μπολομπόι (26-27) στο 15’.  Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων ανέβηκε στους 4 πόντους και πάλι με τον Μπολομπόι (28-32) με τον Ρούμπιτ να μειώνει στον πόντο λίγο αργότερα για το 33-34 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η άμυνα των ερυθρολεύκων τσάκιζε κόκαλα, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να βρουν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και να πάρουν και πάλι τα ηνία του αγώνα με τον Ρούμπιτ (37-34). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Χίλιαρντ (36-37) με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να τρέξει ένα σερί 10-0 που ολοκληρώθηκε με φόλοου του Μιλουτίνοφ πηγαίνοντας την διαφορά στους 11 πόντους (47-36) αναγκάζοντας τον Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε συγκεντρωμένους στην άμυνα του ενώ είχε και τον πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου διατηρώντας την διαφορά στα ίδια επίπεδα με τον Πολ να εκτοξεύει την διαφορά στους 16 πόντους για το 54-38, με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-4!

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 14 με τους Μπολομπόι και Τζέιμς μετά από καλάθι του Παπανικολάου (56-42), με τον Ολυμπιακό να τρέχει νέο σερί 6-0 ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά στους 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 9 με τρίποντο του Τζέιμς 1’20” πριν το φινάλε με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στην νίκη με το τελικό 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μπάλντουιν 8 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Πολ 11 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 5 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Παπανικολάου 19 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Ρούμπιτ 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Έλις 3 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπόλομποι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Στρέλνιεκς 3, Φόγκτμαν 3 (1), Χάκετ (0/4 σουτ), Σαντ-Ρος 2, Κουφός 4, Χίλιαρντ 11 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 3, Μπέικερ 3 (1/5 σουτ)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…