Κεντρική Basket League Περιστέρι bwin Νίμπουρκ – Περιστέρι 84-72

Νίμπουρκ – Περιστέρι 84-72

yanik moreira peristeri nymburk

Το Περιστέρι δεν τα κατάφερε κόντρα στη Νίμπουρκ, καθώς ηττήθηκε με 84-72 και έμεινε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου αν και βρέθηκε πίσω με διψήφιες διαφορές, επέστρεψε, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαν την ψυχραιμία και τελικά υπέστησαν την ήττα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Περιστέρι να έχει το προβάδισμα ύστερα από τρίποντο του Σαλούστρου (8-10). Οι άμυνες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαν περίπατο, καθώς συνολικά σημειώθηκαν 57 πόντοι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά εύστοχοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου και κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά 5 πόντων (26-31).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Νίμπουρκ προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά το Περιστέρι είχε τις λύσεις και μάλιστα με ακόμη ένα τρίποντο έφερε στα ίσια το παιχνίδι (40-40). O Moρέιρα, που ήταν σε εξαιρετικό βράδυ, πέτυχε το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 42-42.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι. Η Νίμπουργκ και το Περιστέρι εναλλάσσονταν στο σκορ και συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ (48-48). Σ΄εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 και κατάφεραν να πάρουν μία “ανάσα” από το Περιστέρι (54-48). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και κράτησαν τη διαφορά που είχαν χτίσει (61-53).

Το Περιστέρι προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η Νίμπουρκ κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (71-64). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν τα παράτησαν και με συνεχόμενες εύστοχες βολές κατάφερε να πλησιάσει στους 3 πόντους (71-68). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους γηπεδούχους να κρατούν τα ηνία του σκορ (73-69).

Ο Ντάλτον πέτυχε ένα τρίποντο μαχαιριά 1,39′ πριν το φινάλε, καθώς έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους (76-69) και έδωσε σοβαρό πλεονέκτημα στη Νίμπουρκ για τη νίκη. Στη συνέχεια, ο Σαλούστρος έκανε αντιαθλητικό και κάπου εκεί τελείωσε το ματς. Η Νίμπουργκ τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 84-72 και υποχρέωσε το Περιστέρι στην ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72
Νίμπουρκ (Αμιέλ): Πέντα 7 (1), Μπόχατσικ 13 (8 ριμπ.), Ντάνλτον 14 (6 ριμπ.), Χρούμπαν 16 (2), Ρόγκιτς 2, Μπούκερ 25 (4), Χάνκινς 6, Κριζ 1, Πετέρκα, Τούμα
Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Κάζινς, Γκρέι 18 (4), Μορέιρα 16 (9 ριμπ.), Μόουζες 11 (11 ριμπ.), Σαλούστρος 6 (2), Αγραβάνης 7 (1), Μπλέικ 4, Χάτσερ, Καράμπελας 6 (2), Σκορδίλης 4

Περισσότερα σε Περιστέρι bwin

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…