Κεντρική Ελλάδα ΟΣΕΚΑ A1 Εθνική: Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

A1 Εθνική: Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

irakleio atlas

Παναθηναϊκός και Δωδεκάνησος πρόσφεραν ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Οι δύο ομάδες έδωσαν μία σπουδαία «μάχη» με τους «πράσινους» τελικά να παίρνουν τη νίκη με 61-58. Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι και θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν τη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νέλσον Σανζ, που τέλειωσε τον αγώνα έχοντας 36 πόντους.

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 61-37. Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες της συμπρωτεύουσας να μην έχουν μεγάλη διαφορά (33-28). Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά, την οποία και κράτησαν μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άτλας, καθώς επικράτησε στην Κρήτη του Ηρακλείου με 58-29. Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν τον έλεγχο στο μας, κράτησαν σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος τους αγώνα και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα.

Α.Ο. Παναθηναϊκός ΑμεΑ – Γ.Σ. Δωδεκάνησος 61-58
Διαιτητές: Παυλόπουλος – Σκαλτσής (Ντάβαρης)
Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-25, 45-41, 61-58
Α.Ο. Παναθηναϊκός ΑμεΑ (Χρόνης): Μουμτζόγλου 2, Τσαουσίδης 2, Ιβάνοφ, Τριανταφύλλου 2, Μαρτσάκης 15 , Νέλσον Σανζ 36, Κοντογιάννης 4, Χρονοπούλου, Φύτρος, Τουμαράς, Σπαθής.
Γ.Σ. Δωδεκάνησος (Μαρουλάκης): Γέρεμιτς 5, Χαμαντί 11, Χατζηδημητρίου 8 (2), Μακρής 26, Ομέρ 8, Χατζηκάντης.

Μέγας Αλέξανδρος 1994 – ΑΣΑΘ Άρης 61-37
Διαιτητές: Δροσόπουλος – Ηλιόπουλος (Λαφαζάνη)
Τα δεκάλεπτα: 12-09, 33-28, 48-34, 61-37
Μέγας Αλέξανδρος 1994 (Χατζηζωγίδου): Διμπιτούζης Α 8(1), Πλεξίδας 10, Καλογιάννης 1, Μέρμιγκας, Δίτσης 14, Πολυχρονιάδης, Διμπιτούζης Π 28(1).
ΑΣΑΘ Άρης (Κόντος): Παντελίδης, Βαρυτιμίδης, Μαλτάς, Καραδήμος 6, Ζαχαρούδης, Κεφαλάς 5(1), Χρυσοβέργης, Τσιντάρης 9, Συμεωνίδης 4, Βλαστός 13.