Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Άλμπα Βερολίνου 104-80

Ζαλγκίρις Κάουνας – Άλμπα Βερολίνου 104-80

jock landale zalgiris alba

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πραγματοποίησε “μαγική” εμφάνιση κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 104-80. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε πάρτι κόντρα στους Γερμανούς και πανηγύρισε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά το αρχικό 5-4 της Άλμπα Βερολίνου πήρε τον πλήρη έλεγχο. Σ΄εκείνο το σημείο η λιθουανική ομάδα έτρεξε σερί 10-0 και προηγήθηκε γρήγορα με διαφορά 9 πόντων (14-5). Οι Γερμανοί δεν έδειξαν ικανοί να αντιδράσουν και για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (21-9).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν πραγματικά απολαυστική στο παιχνίδι και εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους (30-10)! Κορυφαίος για τους Λιθουανούς ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος είχε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα και 1/1 δίποντο (39-17). Όπως ήταν φυσικό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και η Ζαλγκίρις ήταν μπροστά σε double score (54-27).

Η Ζαλγκίρις δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 9-0 (63-27). Η Άλμπα Βερολίνου ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και η Ζαλγκίρις έκανε πάρτι (84-52). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία και οι γηπεδούχοι πήραν τελικά τη νίκη με 104-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 54-27, 84-52, 104-80
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 4 (7 ασ.), Ρίβερς 17 (5), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 12 (7 ριμπ.), Γιανκούνας 10 (1), Λουκοσιούνας 3 (1), Μιλάκνις 4, Γκέμπεν 5, Γιοκουμπάιτις 11 (3), ΛεΝτέι 8, Λαντέιλ 12 (7 ριμπ.), Ουλανόβας 14 (3)
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Μέισον 7 (1), Σίβα 12 (2), Γκίφι 5 (1), Έρικσον 7 (2), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον, Γιεντράιτις 12 (1), Τίμαν 8, Καβανό 5, ΕνΝοκό 15, Σίκμα 9 (1)

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77 (vid)

Λερναία Ύδρα ο Ολυμπιακός έκανε το «μπρέικ» στη Βαρκελώνη. Απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα,…