Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ζαλγκίρις 74-79

Βιλερμπάν – Ζαλγκίρις 74-79

nigel hayes zalgiris kaunas villerban

Σ΄ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη Γαλλία η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε της Βιλερμπάν με 79-74. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά οι Λιθουανοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τον φανταστικό Λεκαβίτσιους. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού μέτρησε 21 πόντους και πέτυχε και το καθοριστικό τρίποντο.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις διαθέσεις της και προηγήθηκε με 14-8. Η Βιλερμπάν δεν τα παράτησε και απάντησε άμεσα με σερί 4-0 και έφερε το ματς στα ίσια (14-14). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη (16-16).

Η λιθουανική ομάδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε και πάλι να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (21-27). Οι γηπεδούχοι, όμως, και πάλι κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν πίσω με μόλις τρεις πόντους (27-30).

Ο Λαντέιλ στο δεύτερο μέρος πρόσφερε πολύτιμες λύσεις και με συνεχόμενα καλάθια διαμόρφωσε το 37-29. Εξαιρετικός στο ματς ήταν και ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος με 13 πόντους εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους για πρώτη φορά (37-48). Η εικόνα στα τελευταία λεπτά άλλαξε. Η Βιλερμπάν βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι (50-55).

Βιλερμπάν συνέχισε την αντεπίθεση της και κατάφερε να φέρει τούμπα τον αγώνα (63-62). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ (68-70). O Τζόρνταν Τέιλορ 47” πριν το φινάλε του αγώνα πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έβαλε μπροστά τους Γάλλους με 74-73. Ο Λεκαβίτσιους, όμως, απάντησε με τον ίδιο τρόπο και 30” πριν το φινάλε έκανε το 76-74.

O Μαλεντόν ήταν μοιραίος για τους γηπεδούχους, καθώς αστόχησε σε σουτ και στη συνέχεια έκανε αντιαθλητικό φάουλ στα 16”. Η Ζαλγκίρις κράτησε το προβάδισμα της και πήρε τελικά τη νίκη με 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 27-30, 50-55, 74-79
Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζάκσον, Τέιλορ 15 (3), Γιεκίρι 11 (7 ριμπ.), Μαλεντόν 13 (1), Λομάζ, Γκαλιού, Τσαρλς 12 (1), Ντιότ, Μπακό 6, Λάιτι 14 (1), Στράζελ, Πέιν 3
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 11 (1), Ρίβερς, Λεκαβίτσιους 21 (2), Χέιζ 3 (1), Γιανκούνας 5, Μιλάκνις 12 (2), Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 9, Λαντέιλ 12, Ουλανόβας 6

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…