Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου Ομίλου

Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου Ομίλου

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς επικράτησε της Καβάλας με 64-61. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους Γιαννιώτες τελικά να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα. Σπουδαίο διπλό πήρε και η Δόξα Λευκάδας, που κέρδισε τον Αίαντα Ευόσμου εκτός έδρας με 61-58 και έμεινε μόνη δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα.

Μεγάλη νίκη πανηγύρισαν και οι Μαχητές Πειραματικού Πεύκων, οι οποίοι έκαναν την έκπληξη και κέρδισαν την Ευκαρπία με 69-57. Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο Ερμής Λαγκάδα, που νίκησε τα Φάρσαλα εντός έδρας με 72-65. Εύκολο έργο είχε η Κομοτηνή στην έδρα του Στρατωνίου, καθώς πήρε τη νίκη με 78-57 χωρίς να δυσκολευτεί.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο ΚΑΟΧ, καθώς κέρδισε με 79-74 τον Έσπερο Λαμίας, ενώ στις νίκες επέστρεψε ο ΧΑΝΘ που κέρδισε τον Πρωτέα Γρεβενών με 77-65.

Τα αποτελέσματα :

Πολύγυρος-Γέφυρα 68-80 (11/1)
Μαχητές Πεύκων-Ευκαρπία 69-57
Ερμής Λαγκαδά-Φάρσαλα 72-65
Στρατώνι-Κομοτηνή 57-78
ΠΑΣ Γιάννινα-Καβάλα 64-61
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Έσπερος Λαμίας 79-74
Αίας Ευόσμου-Δόξα Λευκάδας 58-61
ΧΑΝΘ-Πρωτέας Γρεβενών 77-65

Τα φύλλα αγώνα :

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ 69-57
Τα δεκάλεπτα : 18-8, 41-24, 56-39, 69-57
Διαιτητές : Τζιοπάνος Ν.-Λουλουδιάδης-Αναστασιάδης
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης) : Σιπιτάνος 8(1), Χατζηκυριακίδης 7(1), Γεωργίου 8(2), Κουντουρατζογλου 13(1), Μαυρίδης 7, Ζιάκας 8(2), Κλωνάρας 6, Βαιντερλής 2, Μητσάκης 10, Λαζάρου, Σπρίτζιος,
Ευκαρπία (Νίκου) : Τουλούπης 8, Κιούρκας 5, Χατζημιχαηλίδης 14, Χολέβας, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 4, Χατζίδης 6, Γκαβέζος 4, Κοσμίδης, Βαρίτης 8 Πρεδράρης 4 Χαρτόπουλος 2.

ΧΑΝΘ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 77-65
Τα δεκάλεπτα :13-18, 34-33, 51-46, 77-65
Διαιτητές :Παπαγεωργίου Κυρ.-Παπαγερίδης-Μελανίδης
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης) : Στεφανίδης 15 (2), Απαζίδης 14 (1), Θεοδωρίδης 11 (2), Κουτουξίδης 15, Καραγεωργίου 17, Τσιριλάκης 2, Μερμήγκης, Βαζούκης 3 (1)
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης) : Σισμάνης 5, Μαλούτας 11 (1), Μιχαηλίδης 11 (3), Βλάχος 12, Μπέσσας 2, Τακίδης 2, Μαλιούρας 3, Μακρής 8 (2), Πεχλιβανίδης 3 (1), Κλωναράς 8

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ 57-78
Τα δεκάλεπτα : 18-23,29-34,44-57,57-78
Διαιτητές : Θεοδώρου -Τσιρτσιμαλης -Κουκουλεκιδης
Στρατώνι (Μύθου) : Ψευτογκάς 2, Χαλάτσης 8(1),Μπαρζού, Κυριλής 5,Καραδήμας, Φωτόγλου 12,Σαμαράς 11(2), Ιατρίδης, Θυμνιός 5,Δασκαλόπουλος 14
Κομοτηνή (Λεμονίδης) : Καρκατσέλης 5(1), Λεπτοκαρίδης 9(1), Μαστροδημήτρης 3,Παλάσκας 11(3), Τσιρώζης, Λεχούδης 12,Κουτσοβασίλης 5(1), Μαγουλάς 14(4), Σπέντζος 3(1), Χαλήλ 9, Τσουμπρής, Σταυριανόπουλος 7(1.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΦΑΡΣΑΛΑ 72-65
Τα δεκάλεπτα :18-14, 38-27, 49-47, 72-65
Διαιτητές :Παφίλης-Τσιαπλής-Ντόγκας
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου, Αποστολίδης 3 (1), Μάρουσιτς 35 (2), Ελευθεριάδης, Πλιούκας 8 (2), Σιώπης 9, Θεοδωρίδης 15, Χριστοδούλου, Παρίτσης 2
Φάρσαλα (Γιασσάρης) : Στάνκοβιτς, Παπαχρήστος 10, Τσούμας 2, Βρέττας 8, Πεταλωτής 18, Μουλάς 2, Δέσπος 15, Τσούκας 10 (1)

Η βαθμολογία:

1.ΠΑΣ Γιάννινα (13-1) 27
2.Δόξα Λευκάδας (11-3) 25
3.ΕΚ Καβάλας (10-4) 24
4.Ερμής Λαγκαδά (9-5) 23
5.ΠΣ Ευκαρπίας (9-5) 23
6.ΓΣ Φαρσάλων (8-6) 22
7.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (7-7) 21
8.ΚΣ Γέφυρας (7-7) 21
9.ΓΑΣ Κομοτηνή (6-8) 20
10.ΑΟ Πολυγύρου (6-8) 20
11.Αίας Ευόσμου (5-9) 19
12.Στρατώνι (5-8) 19
13.Εσπερος Λαμίας (5-9) 19
14.Πρωτέας Γρεβενών (5-9) 19
15.ΧΑΝΘ (5-9) 19
16.ΚΑΟ Χαλκιδικής* (1-11) 13

*Έχει -2 βαθμούς από το περσινό πρωτάθλημα

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Euroleague: Αποτελέσματα, βαθμολογία και πρόγραμμα

Δείτε τα αποτελέσματα της έκτης αγωνιστικής, τη βαθμολογία καθώς και το πρόγραμμα της 7ης …