Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Αναντολού Εφές 75-80

Ρεάλ Μαδρίτης – Αναντολού Εφές 75-80

Η εκπληκτική φέτος Αναντολού Εφές πήρε ένα σπουδαίο διπλό, καθώς επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 0-0 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Σέιν Λάρκιν σ΄ακόμη ένα παιχνίδι έκανε μυθικά πράγματα και οδήγησε τους Τούρκους στη νίκη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και γρήγορα γρήγορα πήρα διαφορά εννιά πόντων (14-5). Η Αναντολού Εφές “ξύπνησε” στη συνέχεια και με σερί 7-0 πλησίασε στους 2 πόντους τη “Βασίλισσα” (14-12). Τα επόμενα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένα και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 20-20.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (34-29). Η Αναντολού Εφές δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και έριξαν τη διαφορά μόλις στον έναν πόντο (40-39). Η τουρκική ομάδα δεν σταμάτησε εκεί και με σερί 4-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έφερε τούμπα το ματς (40-43).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ (55-59). Ο Σέιν Λάρκιν έκανε μυθικά πράγματα και με τους 28 πόντους του έκανε σμπαράλια την άμυνα των γηπεδούχων και έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην Εφές (67-73).

H εκπληκτική Εφές κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε τη μεγάλη νίκη με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-43, 55-59, 75-80
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 4, Φερνάντεζ 8 (2), Καμπάτσο 10 (2), Λαπροβίτολα, Ρέγες 2, Νεκ 6 (1), Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 6 (12 ριμπ.), Γιουλ 13 (4), Μίκι 8 (6 ριμπ.), Τόμπκινς 15 (1), Τέιλορ
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 32 (5), Μπομπουά 7 (1), Σίνγκλετον 7 (1), Μπαλμπάι 5 (1), Σανλί, Μόερμαν 5, Τουντσέρ 3 (1), Πλάις 13 (1), Άντερσον 3, Πέτερς 3, Σιμόν 2

Νίκη στην παράταση για Μπακς (vid)

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισαν οι Μιλγουόκι Μπακς, καθώς επικράτησαν των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς…