Κεντρική Γυναίκες “Διέλυσε” τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός!

“Διέλυσε” τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός!

giorgos pantelakis olympiakos

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 11η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Η ομάδα του Πειραιά σε όλη την αναμέτρηση είχε διψήφια διαφορά και πήρε εύκολα τη νίκη με 81-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκες” έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ (24-5 επί μέρους) και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 30.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο και γρήγορα πήρε προβάδισμα 9 πόντων (27-18). Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι, δίχως όμως να μπορέσει να ρίξει τη διαφορά (57-46). Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Πειραιά έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με επί μέρους σκορ 24-5 διαμόρφωσε το τελικό 81-51.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-51
Τα
δεκάλεπτα: 27-18, 42-31, 57-46, 81-51
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 4, Σταμάτη 3 (1), Σπυριδοπούλου 11 (3), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 5 (1), Γκρέιβς 22 (18 ριμπ.), Γιουρκενκόβα 8, Κοσμά, Σταμολάμπρου 6 (2)
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Μαυράκη, Κοίλια, Μούλη 6, Καλαμπάκου 9 (1), Καρακασίδου, Πολίτη, Διέλα 4, ΜακΚάι 7 (1), Πρίφτη, Τουντσούλ 8

Περισσότερα σε Γυναίκες

Ολυμπιακός: Αμφίβολη η Βίτολα για το Game 3

Εκτός με κάταγμα στη μύτη η Βίτοσα. Ο Ολυμπιακός έχασε από τον Παναθηναϊκό με 68-65 στον δ…