Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Άρης 101-84

ΠΑΟΚ – Άρης 101-84

smith paok 1

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΠΑΟΚ, καθώς στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη επικράτησε με 101-84. Ο Δικέφαλος του Βορρά πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο κέρδισαν, αλλά κατάφερα να καλύψουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα κι έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας θα έχουν πλεονέκτημα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά από την αρχή και προηγήθηκε με double score (10-5). Ο Άρης αντέδρασε και με σερί 6-0 έφερε τούμπα το ματς (10-11). Ο Δικέφαλος του Βορρά, όμως, βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά 9 πόντων (27-18). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και κράτησαν και μία διαφορά της τάξεως 8 πόντων (32-24).

Ο Άρης, όμως, δεν τα παράτησε και κατάφερε με ένα καλό πεντάλεπτο στο δεύτερο δεκάλεπτο να μειώσει στους 2 πόντους τη διαφορά (37-35). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά μέχρι και 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (46-45), αλλά ο ΠΑΟΚ στο φινάλε του ημιχρόνου ήταν εξαιρετικός. Ο Δικέφαλος του Βορρά έτρεξε ένα σερί 11-2 και για πρώτη φορά προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (57-47).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολευόταν να κρατήσει τα ηνία του σκορ (78-63). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΟΚ πήρε τη μεγάλη νίκη με 10-184.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84