Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 117-79

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 117-79

panathinaikos paok

Την 15η νίκη του σε 17 αγώνες στην φετινή basket league πήρε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 117-79 επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό «Νίκος Γκάλης». Ο δικέφαλος έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, ωστόσο στην τρίτη περίοδο οι πράσινοι ανέβασαν ρυθμό ανεβάζοντας την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, φτάνοντας στην 10η κατοστάρα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους πράσινους να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων με έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου, με τον Σμιθ να απαντάει με βολές μειώνοντας σε 8-5. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Σμιθ λίγο αργότερα (10-10), ενώ πέρασαν μπροστά με περιφερειακό σουτ του Σόρτερ 4 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. O Παναθηναϊκός με σερί 7-0 πήρε διαφορά 6 πόντων μετά από καλάθι του Βουγιούκα, ενώ λίγο αργότερα ο Ράουτινς με σουτ από τα 6,75 έκανε το 26-19, με τον Μπράουν να μειώνει με βολές για το 26-21 του δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ανέβασαν στροφές στην δεύτερη περίοδο και πήρε και πάλι προβάδισμα 7 πόντων με λέι απ του Μήτογλου, ενώ ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (39-29) με τρίποντο του Ράις στα 15’. O ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κόψει τον ρυθμό του τριφυλλιού που με τρίποντο του Τζόνσον πήγε στο +16, με τον Ουάιλι να πηγαίνει την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 18 πόντων ενάμισι λεπτό πριν την ανάπαυλα (52-34). Ο δικέφαλος του βορρά βρήκε λύσεις στην επίθεση και με ένα σερί 8-0 μείωσε στους 10 (52-42) με τον Βουγιούκα με κάρφωμα να διαμορφώνει το 54-42 του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα στο ξεκίνημα της επανάληψης, βρήκαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους μετά από συνεχόμενα καλάθια του Τόμας στο 24’ (68-47). Ο δικέφαλος του βορρά δεν κατάφερε να βρει λύσεις σε καμία από τις δύο πλευρές του παρκέ με τον Ράις να εκτοξεύει την διαφορά στους 28 πόντους με σουτ από την περιφέρεια, και τον Μήτογλου να κάνει το 81-51 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ ο Ράις με φοβερό τρίποντο διαμόρφωσε το 86-53 της περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να για 10η φορά στο φετινό πρωτάθλημα πάνω από τους 100 πόντους και να παίρνει την νίκη με το τελικό 117-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 10 (1), Φρεντέτ 8 (2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Καλάθης 5 (4 ασίστ, 3 λάθη), Γουάιλι 10, Ράις 15 (5/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ράουτινς 21 (7/8 τρίποντα), Περσίδης, Βουγιούκας 9 (1), Παπαδάκης 9 (3/5 τρίποντα), Τζόνσον 3 (1), Μήτογλου 17 (8/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 25 (1/3 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσόχλας, Μαργαρίτης 5 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπεστ 3 (0/2 σουτ, 3/4 βολές), Σαρικόπουλος 7 (4 ριμπάουντ), Ρετ 2 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (1/9 σουτ), Καρράς 2, Χατζηνικόλας 3 (1), Γουίλιαμς 10 (5/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σόρτερ 15 (4/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Μπάνκι: «Είναι επάξια στην δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός

Στην ποιότητα του Παναθηναϊκού αναφέρθηκε ο Λούκα Μπάνκι. Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει …