Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας 86-82

Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας 86-82

nikola mirotic fc barcelona eb19

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε η Μπαρτσελόνα τον Ερυθρό Αστέρα με 86-82, φτάνοντας τις 15 νίκες στην φετινή Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Πέσιτς τα βρήκε σκούρα απέναντι στους Σέρβους των πολλών απουσιών, ωστόσο ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στην νίκη. Πλέον το ρεκόρ των Καταλανών βελτιώνεται στο 15-6, με τους Σέρβους να υποχωρούν στο 9-12.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να προηγηθούν με 9-2 με τον Κούζμιτς μετά από δυόμισι λεπτά. Οι Μπλαουγκράνα αντέδρασαν φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα με τον Ντέιβις στο 5’ (11-11). Ο Μίροτιτς με συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του 2 λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου (23-15), το οποίο βρήκε την ισπανική ομάδα με διψήφια διαφορά μετά από καλάθι του Κλαβέρ (29-19).

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα βελτιώθηκε στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους με τον Στίματς (31-27), ενώ λίγο αργότερα και πάλι ο Στίματς έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (38-36). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γιοβάνοβιτς σε 39-39 και πήραν το προβάδισμα με τρίποντο του Στίματς (39-42) με τον Μίροτιτς να μειώνει στο 41-42 του ημιχρόνου.

Οι Καταλανοί πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα της επανάληψης με τρίποντο του Κούριτς ενώ πήγαν στο +6 λίγο αργότερα με τον Ντέιβις (56-50). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στην ομάδα του Πέσιτς, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα με τρίποντο του Πάντερ ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου (60-61). Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο σερί τρίποντο δίνοντας αέρα 4 πόντων στην ομάδα του με τον Τόμιτς με βολές να διαμορφώνει με βολές το 62-66 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Μπλαουγκράνα ανέβασαν στροφές στην τέταρτη περίοδο και πέρασαν μπροστά με τον Ντιλέινι στο 33’ (71-70), με τους Οριόλα και Αμπρίνες να ευστοχούν από την περιφέρεια δίνοντας προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα τους (77-70) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με τρίποντο του Στίματς τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε (77-76). Ο Μίροτιτς έδωσε και πάλι αέρα 4 πόντων στην Μπαρτσελόνα με σουτ πίσω από τα 6,75 (82-78) δύο λεπτά πριν την λήξη. Ο Ρίμπας πήγε την ομάδα του στο +6 ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων (86-80) 48” πριν το τέλος, με τους Σέρβους να μην καταφέρνουν να επιστρέψουν για να έρθει το τελικό 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 41-42, 62-66, 86-82

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 10, Ρίμπας 7 (2), Χάνγκα, Οριόλα 6 (2), Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 6, Ντιλέινι 4 (5 ασίστ), Κούριτς 8 (2), Κλαβέρ 9 (1), Μίροτιτς 25 (8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Τόμιτς 6.
Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Κούζμιτς 8, Πάντερ 13 (2), Μπράουν 15 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μπαρόν 3 (1/8 σουτ), Γκιστ 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζένκινς 6, Σίμανιτς 3 (1), Γιοβάνοβιτς 3, Στίματς 12 (2).

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…