Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 92-85

Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 92-85

hunter maccabi

Ότι δεν γίνεται να χάσει εντός έδρας απέδειξε για ακόμα μια φορά η Μακάμπι αφού και η Μπαρτσελόνα έφυγε με το κεφάλι σκυμμένο από το Τελ Αβίβ χάνοντας με 92-85, για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Με αυτή την νίκη πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είναι ισόβαθμη με τους Καταλανούς και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της διοργάνωσης με ρεκόρ 13-6.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημα του το παιχνίδι με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ το οποίο ήταν ισόπαλο 10-10 μετά από περίπου 5 λεπτά αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 4 πόντων με τον Ντέιβις να έχει πετυχαίνει καλάθι και στην συνέχεια να ευστοχεί σε βολή (15-20). Η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της λίγο αργότερα με τρίποντο του Ντιλέινι (18-27) με τον Ρέινολτς να μειώνει με βολές για το 20-27 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τρίποντα από τους Κοέν και Ντόρσεϊ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μειώνοντας στον πόντο (31-32) στο 13’, και πήραν βραχεία κεφαλή με δίποντο του Κοέν στην συνέχεια (33-32). Η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά με βολές του Χίγκινς (38-40) με τον Αβντίγια να απαντά πίσω από τα 6,75 (41-40). Στην συνέχεια ο Ουίλμπεκιν με 7 συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του για το 48-41 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Καταλανοί μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν και τα κατάφερα με ένα επιμέρους 7-2 με τον Μίροτιτς να κάνει το 50-48 μετά από περίπου τρία λεπτά, ενώ ισοφάρισαν στο 27 με τον Χίγκινς 56-56. Στην συνέχεια οι ισραηλινοί έκαναν ένα σερί 9-0 κάνοντας το 65-56 με νέο τρίποντο του Ντόρσεϊ με το σκορ της περιόδου να είναι 65-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μειώσει και με τρίποντο του Μίροτιτς έκανε το 71-65 στο 32’, και στους  στην συνέχεια με τον Οριόλα (71-68). Η γηπεδούχοι αντέδρασαν και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Κολαϊάρο που πέτυχε 8 μαζεμένους πόντους πήραν διψήφια διαφορά (80-70). Οι Καταλανοί μείωσαν εκ νέου στους τρεις πόντους με τον Μίροτιτς στο τελευταίο λεπτό (85-82, )όμως ο Γουίλμπεκιν τους έδωσε την χαριστική βολή με σουτ από την περιφέρεια κάνοντας το 88-82, για να έρθει η νίκη με το τελικό 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 48-41, 65-57, 92-85

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 18 (1/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές), Έισι, Ρέινολντς 6 (5 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 12 (2), Χάντερ 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Αβντίγια 3 (1), Τζάκσον 2, Ντόρσεϊ 19 (1/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/4 βολές), Γουόλτερς 3 (1), Κοέν 8 (1), Ζούσμαν 7.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 7, Ρίμπας, Χάνγκα (6 ασίστ), Σμιτς, Οριόλα 3 (1), Χίγκινς 13 (1), Ντιλέινι 13 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Κούριτς 10 (2), Κλαβέρ 6, Μίροτιτς 22 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τόμιτς 11 (6 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…