Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Αρμάνι 69-63

Μακάμπι – Αρμάνι 69-63

yovel zoosman maccabi fox tel aviv eb19

Το αήττητο σερί της στο Τελ Αβίβ διατήρησε για ένα ακόμα παιχνίδι η Μακάμπι επικρατώντας επί της Αρμάνι Μιλάνο με 69-63 για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Ισραηλινοί αν και ήταν πίσω στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο πήραν κεφάλι στο σκορ στην αρχή του δεύτερου και έφτασαν στην 14η νίκη τους στην διοργάνωση.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα των Ιταλών στο παιχνίδι που έτρεξαν ένα σερί 8-0 με 2 τρίποντα του Νέντοβιτς και ένα καλάθι του Ταρζέφσι, με το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων να σημειώνεται μετά από δυόμισι λεπτά αγώνα από τον Χάντερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς με τον Ντελα Βάλε να κάνει το 11-17 στο 7’. Η Μακάμπι μείωσε με τρίποντο του Μπράιαντ (14-17) ενώ ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ με εύστοχο δίποντο διαμόρφωσε το 15-21 του δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ομάδα του Έτορε Μεσίνα έφτασε την διαφορά στους 9 πόντους με τρίποντο του Ντελα Βάλε στο 12’ (16-25) με τους ισραηλινούς να τρέχουν ένα μικρό σερί 8-0 με τους Ντόρσεϊ και Κοέν. Το παιχνίδι στην συνέχεια ήταν απόλυτα ισορροπημένο με την Μακάμπι να μην μπορεί να προσπεράσει αλλά και τους Ιταλούς να μην μπορούν να ξεφύγουν, διατηρώντας ωστόσο τα ηνία για το 31-32 του ημιχρόνου.

Οι Ισραηλινοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τρίποντο και φάουλ του Ουίλμπεκιν (35-32), για να μειώσει ο Νέντοβιτς σε 35-34. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 μπαίνοντας σε ρόλο οδηγού στην αναμέτρηση με  διαφορά 9 πόντων (45-36), με τους φιλοξενούμενους να  απαντούν με τρίποντο του Σάικς και καλάθι του Μπιλίνγκα μειώνοντας στους 4 (45-41). Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο ολοκληρώθηκε στο 52-48.

Η Αρμάνι κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε απόσταση βολής με τρίποντο του Ρολ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση με 8-0 σερί παίρνοντας διαφορά 9 πόντων (60-51). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν εκ νέου την διαφορά στους 3 με τρίποντο του Σάικς 2’43’’ πριν το φινάλε με τον Ουίλμπεκιν να απαντά με εύστοχο δίποντο 68-63, οδηγώντας την ομάδα του στην νίκη με το τελικό 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 31-32, 52-48, 69-63

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαν 3 (1/4 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 22 (4/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έισι 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρέινολντς 2, Καλοϊάρο 2, Χάντερ 14 (4/7 δίποντα, 6/12 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβντίγια 2, Τζάκσον 2, Ντόρσεϊ 13 (3/5 τρίποντα), Γουόλτερς 2, Κοέν 2 (1/5 σουτ), Ζούσμαν 2 (1/4 σουτ).

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 7 (1), Μίτσοφ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιλίγκα 2 (1/4 σουτ, 4 τάπες), Γκουντάιτις 1 (0/3 δίποντα, 1/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Ρολ 8 (1), Σέρχιο 8 (1/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ταρτσέφσκι 4 (5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 10 (2), Τσιντσαρίνι, Σάικς 11 (3/4 τρίποντα), Σκόλα 4 (5 ριμπάουντ).

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…