Κεντρική Basket League Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ 70-79

Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ 70-79

aekkk12

Επαγγελματική νίκη πήρε η ΑΕΚ στην Ρόδο κερδίζοντας με σκορ 79-70 τον Κολοσσό στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της basket league. Οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να καθαρίζουν το ματς στο φινάλε με συνεχόμενα τρίποντα από Λάνγκφορντ και Γιαννόπουλο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα με την διαφορά να είναι στους 9 πόντους (3-12) μετά από πέντε συνεχόμενους πόντους του Λάνγκφορντ για να μειώσουν σε 7-12 μετά από πέντε λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια η διαφορά μειώθηκε και άλλο για να έρθει το 16-18 του δεκαλέπτου μετά από λέι απ του Μοραΐτη.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ καλά στην δεύτερη περίοδο και με συνεχόμενους πόντους του Τολιόπουλου έκαναν το 18-23, με τους γηπεδούχους να απαντάνε με τον Τζάκσον να μειώνει εκ νέου στο καλάθι (21-23). Ένα ξέσπασμα της ένωσης στην συνέχεια με 7 αναπάντητους πόντους πήγε την διαφορά στους 9 (21-30), με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 33-39.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 8 πόντων μετά από τρίποντο του Ρογκαβόπουλου στο 25’. Οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν το δικαίωμα στην ένωση να ξεφύγει στο σκορ μένοντας κάτω από τους δέκα πόντους με το σκορ της τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται στο 52-58.

Η ολική επαναφορά του Κολοσσού έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού αργά και σταθερά ροκάνισαν την διαφορά για να περάσουν μπροστά με 67-65 με τον Κρόμα 4’37’’ πριν το φινάλε. Η ανωτερότητα της ΑΕΚ φάνηκε στην συνέχεια όταν με συνεχόμενα τρίποντα από Λάνγκφορντ και Γιαννόπουλο πήρε προβάδισμα 7 πόντων για να πάρει τελικά την νίκη με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-39, 52-58, 70-79