Κεντρική Basket League Ηρακλής – Περιστέρι 69-76

Ηρακλής – Περιστέρι 69-76

Γκρέι φήμες

Μεγάλο παιχνίδι έγινε μεταξύ του Ηρακλή και του Περιστερίου στη Θεσσαλονίκη. Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος για να πάρουν τη νίκη με τους φιλοξενούμενους τελικά να παίρνουν τη νίκη με 76-69. Καθοριστικός για τους νικητές ήταν ο Χάτσερ, ο οποίος αν και είχε 3 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο έκανε ότι ήθελε πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα στο τέλος και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν πρωταγωνιστές στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς σημειώθηκαν μόλις 10 πόντοι (6-4). Ο Ηρακλής στη συνέχεια κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (12-7), αλλά το Περιστέρι απάντησε άμεσα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (12-12). Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και το σκορ παρέμεινε ισόπαλο (18-18).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και στις δύο ομάδες. Ο Ηρακλής προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τους άφηναν να ξεφύγουν (25-23). Ο Γηραιός, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, βρήκε σερί 6-0 και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 8 πόντους (31-23). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν αυτή τη διαφορά μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 38-32 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το Περιστέρι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 στο ξεκίνημα της περιόδου έφερε τούμπα το παιχνίδι (38-39). Η εκπληκτική άμυνα των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και περιόρισε τον Ηρακλή στους 9 πόντους. Αντίθετα, αυτοί σημείωσαν 17 πόντους και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 4 πόντους (47-51).

Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο μέχρι και 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά ο Ηρακλής δεν τα παράτησε. Ο Γηραιός έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0 και 1,38′ πριν το τέλος μείωσε σε 66-62. Ο Χάτσερ, όμως, είχε την απάντηση και με μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (62-69). Ο Γηραιός δεν κατάφερε να κάνει κάτι στο τέλος κι έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-32, 47-51, 69-76