Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 74-80

Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 74-80

cory higgins fc barcelona eb19 e1579204090584

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα που μετά από τις δύο συνεχόμενες ήττες από Εφές και Μακάμπι επικράτησε με 74-80 επί της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη. Οι γηπεδούχοι αν και έκαναν ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο (12-24), κατάφεραν να αντιδράσουν φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, όμως οι Καταλανοί επέβαλαν τον ρυθμό τους στα τελευταία λεπτά παίρνοντας διψήφια διαφορά για να φτάσουν στην νίκη.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε την αναμέτρηση η Μπαρτσελόνα κάνοντας ένα εντυπωσιακό 11-0 σερί. Το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς για τους γηπεδούχους ήρθε δια χειρός Κώστα Σλούκα από την περιφέρεια κάνοντας το σκορ 5-13 μετά από πεντέμισι λεπτά αγώνα. Οι Τούρκοι μείωσαν μέχρι τους 7 πόντους με τρίποντο του Ντατόμε λίγο αργότερα (10-17) ενώ το δεκάλεπτο έληξε νταμπλ σκορ των Μπλαουγκράνα (12-24).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε πιο συγκεντρωμένη στην άμυνα στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα με βολές του Νάναλι στο 15’ (26-33). Η αντεπίθεση των Τούρκων συνεχίστηκε και μετά από τρίποντο του Σλούκα και βολές του Ντε Κολό έφτασε σε απόσταση βολής (34-35). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τρίποντο του Χίγκινς και καλάθι του Οριόλα (34-40), ενώ το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 39-42 μετά από καλάθι του Σλούκα.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την διαφορά και να κάνουν το +7 με τον Ντέιβις (45-52), με τον Κάλινιτς να μειώνει και πάλι στους 4 με το δεύτερο του τρίποντο (48-52). Ντιλέινι και Κλαβέρ έδωσαν αέρα 9 πόντων στους φιλοξενούμενους με τον Νάναλι να απαντά με δύο συνεχόμενα τρίποντα (54-58), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 6 πόντων (56-61).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, και τα κατάφεραν με ένα 6-0 σερί με τον Ντίξον να κάνει το 62-61. Η ισπανική ομάδα αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους από Ντιλέινι και Χίγκινς πήγε και πάλι στο +5 (66-71) 3’39’’ πριν το φινάλε.

Στην συνέχεια ο Ντιλέινι ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων μετά από εύστοχες βολές του Ντέιβις κάνοντας το 66-76, βάζοντας ένα γολγοθά για τους γηπεδούχους να ανεβούν μέσα σε 2’30”. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάλεψαν να κάνουν την ανατροπή μέχρι το τέλος και κατάφεραν να μειώσουν στους 4 με 30” για το τέλος (74-78. Οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ ο Μίροτιτς ευστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό 74-80.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 39-42, 56-61, 74-80

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Νάναλι 11 (2), Βέστερμαν, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 12 (2), Σλούκας 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντε Κολό 12 (1), Γουίλιαμς 7 (0/7 τρίποντα), Τόμας 2, Βέσελι 7 (6 ριμπάουντ), Ντίξον 2, Ντατόμε 7 (1), Λοβέρν.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 12 (4/8 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάνγκα 6, Οριόλα 2, Αμπρίνες, Χίγκινς 12 (2/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντιλέινι 14 (4/7 τρίποντα), Κούριτς 5 (1/4 τρίποντα), Κλαβέρ 17 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίροτιτς 12 (3/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμιτς.

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Εκτός και ο Λεσόρ

Εκτός και ο Λεσόρ με Περιστέρι. Ο Ματίας Λεσόρ έμεινε τελευταία στιγμή εκτός από τον αγώνα…