Κεντρική Uncategorized Ερυθρός Αστέρας – Άλμπα Βερολίνου 85-94

Ερυθρός Αστέρας – Άλμπα Βερολίνου 85-94

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Σερβία μεταξύ του Ερυθρού Αστέρα και της Άλμπα Βερολίνου, με τη γερμανική ομάδα να παίρνει τη νίκη με 94-85. Οι δύο ομάδες έδωσαν μία μεγάλη μάχη και χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους. Στην παράταση οι Γερμανοί ήταν φανερά καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (8-9). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν αρκετές με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει τελικά 22-21 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Ο Ερυθρός Αστέρας με το πρώτο καλάθι του Πάντερ προηγήθηκε με 30-25, αλλά γρήγορα η Άλμπα Βερολίνου έφερε τούμπα το παιχνίδι (31-32). Ο Αμερικανός από εκείνο το σημείο ήταν φανταστικός και άρχισε να βομβαρδίζει τους Γερμανούς. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έφτασε γρήγορα γρήγορα τους 11 πόντους και βοήθησε τους Σέρβους να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 43-39.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μία σπουδαία μάχη για να πάρουν τη νίκη (77-77). Η Άλμπα Βερολίνου 51” πριν το τέλος του ματς πήρε προβάδισμα με καλάθι του Λάντρι, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με βολές του φανταστικού Πάντερ (79-79). Ο Ερυθρός έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς και αυτό οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση η Άλμπα Βερολίνου ήταν φανερά καλύτερη. Με επί μέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε με 89-81 και “κλείδωσε” ένα μεγάλο διπλό. Μέχρι το φινάλε ο Ερυθρός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και τελικά ηττήθηκε με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-39, 62-62, 79-79, 85-94