Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Αρμάνι 88-68

Εφές – Αρμάνι 88-68

shane larkin anadolu efes istanbul eb19

Την 16η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Εφές στην επικρατώντας με σκορ 88-68 επί της Αρμάνι στην Τουρκία. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν κοντά στο σκορ για ένα ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο οι Τούρκοι πάτησαν το γκάζι φτάνοντας στην νίκη. Πλέον η Εφές εκμεταλλευόμενη την ήττα της Ρεάλ από την ΤΣΣΚΑ είναι μόνη πρώτη στην βαθμολογία της διοργάνωσης, με τον Παναθηναϊκό να έχει την ευκαιρία αύριο να ξεπεράσει τους Ιταλούς.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τους γηπεδούχους να κάνουν το 5-0 με τους Σιμόν και Άντερσον για να απαντήσουν με δικό τους 5-0 οι φιλοξενούμενοι (5-5) στο 2’. Νέο σερί από τους γηπεδούχους με τον Σίγκλετον με τρίποντο να δίνει αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (12-5) για να μειώσουν οι Ιταλοί στον πόντο με τρίποντο του Ροντρίγκεζ (12-11) με το δεκάλεπτο να λήγει στο 19-15.

Στην δεύτερη περίοδο αρχικά οι γηπεδούχοι με τον Σίγκλετον σε πολύ καλό βράδυ πέρασαν μπροστά με 4 (21-17) για να μειώσει ο Γκουντάιτις με εύστοχο δίποντο. Η εικόνα δεν άλλαξε στην συνέχεια με τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρές διαφορές και τους Ιταλούς να απαντούν μένοντας κοντά στο σκορ. Ένα ξέσπασμα της Εφές με επιμέρους 10-3 στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου τους έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στο ημίχρονο (42-33).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά στα ίδια επίπεδα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους μειώνοντας στους 7 με τον Ταρζέφσκι στο 24’ (47-40). Οι παίκτες του Αταμάν πάτησαν το γκάζι στην συνέχεια και με ένα σερί 9-0 πήγαν την διαφορά στους 16 πόντους (56-40). Οι Τούρκοι έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα για να πάνε στην λήξη της περιόδου με ένα +16 (65-49).

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα δεν κατάφερε ποτέ να μειώσει ουσιαστικά την διαφορά και να ξαναμπεί πραγματικά στο παιχνίδι για να έρθει η νίκη για την Εφές με το τελικό 88-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 42-33, 65-49, 88-68

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 23 (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπομπουά 8 (2), Σίνγκλετον 16 (4/5 τρίποντα), Μπαλμπάι, Γκετσίμ, Σανλί 13 (1), Τουντσέρ 3, Πλάις 8 (6 ριμπάουντ), Άντερσον 6 (6 ριμπάουντ), Πίτερς 4, Σιμόν 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 5 (1), Μίτσοφ 8 (2), Μπιλίγκα 2, Γκουντάιτις 11 (7 ριμπάουντ), Ρολ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σέρχιο 3 (1/8 σουτ), Ταρτσέφσκι 10 (6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 3, Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Σάικς 7 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σκόλα 9 (0/5 τρίποντα).