Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Βιλερμπάν 101-74

Αναντολού Εφές – Βιλερμπάν 101-74

“Πάρτι” έκανε η Αναντολού Εφές στο παιχνίδι με τη Βιλερμπάν. Η τουρκική ομαδα πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση και κατάφερε να πάρει εύκολα τη νίκη με 101-74. Η ομάδα του Αταμάν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πήρε διψήφια διαφορά και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ.

Για 3,5 λεπτά άντεξε η Βιλερμπάν στην Τουρκία κόντρα στην Αναντολού Εφές. Η γαλλική ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ για λίγα λεπτά (10-7), αλλά στη συνέχεια έγινε έρμαιο των Τούρκων. Η Αναντολού Εφές από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις προθέσεις της, καθώς σημείωσε 35 πόντους και έχτισε μία διαφορά της τάξεως των 13 πόντων (35-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γαλλική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα. Η Βιλερμπάν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ και έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους (40-31). Ο Σέιν Λάρκιν ήταν μαγικός στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να σημειώσει 19 πόντους από το πρώτο 20λεπτο. Με τέτοιο Λάρκιν η Εφές ήταν αδύνατο να απειληθεί και κράτησε εύκολα τα ηνία του σκορ μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους (60-45).

Η Εφές συνέχισε να είναι καταιγιστική και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (75-54). Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται σε υψηλά στάνταρ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να είναι 81-63 υπέρ των Τούρκων. Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι και η Αναντολού Εφές πήρε εύκολα τη νίκη με 101-74.

Τα δεκάλεπτα: 35-22, 60-45, 81-63, 101-74
Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 29 (6 ριμπ., 7 ασ.), Μπομπουά 14 (2), Σίνγκλετον 8 (1), Μπαλμπάι 4, Γκετσίμ, Σανλί 13 (6 ριμπ.), Μόερμαν, Τουντσέρ 5 (2), Πλάις 7, Άντερσον 10 (2), Πίτερς, Σιμόν 10 (2)

Ο Χάρης, ο Αγραβάνης και το… τρίτο ημίχρονο του τελικού

Οι άνθρωποι του Προμηθέα «βράζουν» με τη διαιτησία του τελικού. Έχουν πολλά παράπονα, τόσο…