Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-95

Άλμπα Βερολίνου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-95

tyler dorsey maccabi alba berlin

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 95-89. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε τα ηνία του σκορ σε όλο το ματς και με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τη γραμμή του τριπόντου κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπράιαντ, που μέτρησε 19 πόντους με 5/6 τρίποντα.

Στα πρώτα λεπτά ο ρυθμός του ματς ήταν πολύ καλός και οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα τον τρόπο για να σκοράρουν (5-6). Ο Σκότι Ουιλμπέκιν ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο και με 3/3 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος επιθετικά της Μακάμπι (14-15). Οι άμυνες ήταν τραγικές και σε 6 λεπτά σημειώθηκαν 37 πόντοι (20-17). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε την απόδοση της στο τέλος της περιόδου και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 31-26.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 με καλάθι του Ρέινολντς (29-37). Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός και με ακόμη ένα καλάθι έκανε το 39-29 με την Άλμπα Βερολίνου να μην μπορεί να αντιδράσει. Η Άλμπα Βερολίνου δεν τα παράτησε και με καλάθι του Χέρμανσον πλησίασε στους 2 πόντους (45-47). Ο Μπράιαντ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (4/5 συνολικά) και έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους (45-50).

Ο Μπράιαντ συνέχισε να κάνει ζημιά και με το πέμπτο του τρίποντο έκανε το 53-47. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν σε μεγάλη μέρα έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με 9/14 προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (52-64). Η Άλμπα Βερολίνου δεν τα παράτησε και με ένα μεγάλο σερί 9-0 η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (63-69). Η απάντηση, όμως, ήρθε και πάλι με τρίποντο αυτήν τη φορά από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (63-72).

Η γερμανική ομάδα προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά, αλλά ο “βομβαρδισμός” τριπόντων καλά κρατούσε από τους Ισραηλινούς (70-79). Ο Κοέν ήταν σε μεγάλο βράδυ για τους Ισραηλινούς και με το τρίτο του τρίποντο έκανε το 82-72. Ο Χέρμανσον 24” πριν το τέλος μείωσε σε 90-86 και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ όμως κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ και να πάρει τελικά τη νίκη με 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 28-31, 45-50, 64-72, 89-95
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Μέισον 8 (2), Σίβα 4 (6 ασ.), Γκίφι 10, Έρικσον 12 (3), Μάτισεκ, Χέρμανσον 16 (2), Γιεντράιτις 11 , Τίμαν 7, Καβανό 7, ΕνΝοκό 4, Σίκμα 10 (12 ριμπ.)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 19 (5/6), Ουιλμπέκιν 15 (2), Έισι 9 (1), Ρέινολντς 17 (7 ριμπ.), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1, Αβντίγια 8 (2), Τζάκσον, Ντόρσεϊ 9 (1), Ουόλτερς, Κοέν 11 (3), Ζούσμαν 2

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…