Κεντρική Basket League AEK – Παναθηναϊκός 100-97

AEK – Παναθηναϊκός 100-97

tomas panathinaikos aek pao

Σ΄ένα ματς διαφήμιση του μπάσκετ η ΑΕΚ σ΄ένα καυτό “Νίκος Γκάλης” επικράτησε του Παναθηναϊκού με 100-97. Η Ένωση πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση και με όπλο της την ευστοχία της έξω από τη γραμμή του τριπόντου πήρε τη σπουδαία νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος και παρότι οι πράσινοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο τέλος του ματς, άντεξαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Καθοριστική η παρουσία του Λάνγκφορντ στην τελευταία περίοδο.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (5-5). Η ΑΕΚ ήταν ιδιαίτερα εύστοχη έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με δύο συνεχόμενα πήρε τα ηνία του σκορ (11-8). Ο Κιθ Λάνγκφορντ από το πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης χρεώθηκε με τρία φάουλ, με αποτέλεσμα να τον τραβήξουν στον πάγκο, για να μην χρεωθεί και με άλλο φάουλ.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες και σε 7 λεπτά είχαν σημειώσει 39 πόντους με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα ενός πόντου (19-20). Η ΑΕΚ συνέχισε όμως να βομβαρδίζει έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με σκόρερ τον Γιαννόπουλο προηγήθηκε με 25-22. H Ένωση στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 7/10 τρίποντα, αλλά δεν ήταν το ίδιο καλή στην άμυνα και ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Ουάιλι έμεινε κοντά στο σκορ (32-28).

Η ΑΕΚ έκανε πραγματικά μαγικά πράγματα. Η Ένωση έφτασε τα 10/13 τρίποντα και έκανε σμπαράλια την άμυνα του Παναθηναϊκού. Κορυφαίος για τους κιτρινόμαυρους ήταν ο Γιαννόπουλος, ο οποίος με 4/4 έδωσε αέρα 12 πόντους στους γηπεδούχους (43-31). Ο Νικ Καλάθης πήρε το όπλο του και βγήκε μπροστά, καθώς με 11 πόντους έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (51-44).

Το πρόβλημα των “πρασίνων” στην άμυνα όμως δεν διορθώθηκε. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με 58 πόντους σε 8 λεπτά έκανε πάρτι κόντρα στον Παναθηναϊκό (58-46). Ο Παναθηναϊκός, όμως, βρήκε ξανά τις λύσεις και με 8-0 πλησιάσε στους 6 πόντους (58-52). Ο Τολιόπουλος μ΄ακόμη ένα τρίποντο έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους και με ακόμη ένα προσωπικό καλάθι του Γκίκα το πρώτο ημίχρονο έληξε 63-54 υπέρ της Ένωσης.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει την ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να συντηρεί τη διψήφια διαφορά της (73-63). Ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στους 6 (76-70), αλλά η ΑΕΚ μ΄ακόμη ένα τρίποντο έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (79-70). O Nικ Καλάθης συνέχισε να κάνει πράγματα και θαύματα (79-74), αλλά ο Λάνγκφορντ με το που επέστρεψε στο ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο έβαλε τρίποντο και έκανε το 82-74. Η απάντηση ήρθε από τον Ταϊρίς Ράις, που με ένα μεγάλο τρίποντο έριξε ξανά τη διαφορά στους 5 (82-77), αλλά και πάλι η ΑΕΚ με τρίποντο (16/24) αυτήν την φορά από τον Ματσιούλις διαμόρφωσε το σκορ δεκαλέπτου (85-77).

Ο Παναθηναϊκός, όπως ήταν φυσικό, δεν τα παράτησε και με σερί 6-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου μείωσε ύστερα από αρκετή ώρα στους 2 πόντους (85-83)Ράις και Λάνγκφορντ το πήραν προσωπικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο ένας απάνταγε στον άλλον με την ΑΕΚ να κρατάει το προβάδισμα (90-88). Ο Λάνγκφορντ συνέχισε το κρεσέντο του και με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 94-90 2,46′ πριν το τέλος.

Οι διαιτητές της αναμέτρησης 2,27′ “ανακάλυψαν” φάουλ του Ματσιούλις, κάτι που έκανε τον Λιθουανό και τον πάγκο της ΑΕΚ να διαμαρτυρηθούν. Ο Ράις εκμεταλλεύτηκε τις δύο βολές και μείωσε σε 94-92. Ο Μάρκους Σλότερ πήρε ένα μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ, πήρε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 96-92 1,30′ πριν το τέλος. Ο Καλαθης αντίθετα στην αντίπερα όχθη αστόχησε σε τρίποντο και ο Ρέι με ωραίο καλάθι έδωσε αέρα έξι πόντων στους γηπεδούχους (98-92 54,3”).

Ο Σλότερ με φόλοου κάρφωμα έκανε το 100-94, αλλά ο Τζόνσον με τρίποντο μείωσε σε 100-97. Ο Ράις στην τελευταία επίθεση έκανε airball και η ΑΕΚ πήρε τη σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 63-54. 85-77, 100-97
ΑΕΚ: Λάνγκφορντ 11 (3), Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 9 (1), Γκίκας 13 (3/3), Σαντ Ρος 11 (2), Ρέι 15 (2), Τολιόπουλος 5 (1), Ματσιούλις 7 (2), Γιαννόπουλος 19 (4), Σλότερ 10 (8 ριμπ.)
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 1, Παπαπέτρου 11 (1), Φριντέτ 10 (1), Καλάθης 20 (7 ασ.), Μήτογλου 14 (8 ριμπ.), Τόμας 7 (1), Ράις 19 (2/7), Παππάς, Τζόνσον 5 (1), Μπράουν 2, Ουάιλι 8 (7 ριμπ.)