Κεντρική A2 A2 Εθνική: Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

A2 Εθνική: Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το 2020 ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Ανατόλια με 90-80. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, αλλά κατάφεραν με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο να πάρουν ένα μεγάλο και σημαντικό διπλό.

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της αγωνιστικής πήρε το Παγκράτι. Η αθηναϊκή ομάδα υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό Β’ στο κλειστό γήπεδο του Μετς και με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη με 79-65. Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο Μεσολόγγι μεταξύ του Χαρίλαου Τρικούπη και του Οίακα Ναυπλίου. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν πολύ δύσκολα στους πρωτοπόρους, αλλά τελικά η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πανηγύρισε τη νίκη με 81-77.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο 2020 ο Κόροιβος, καθώς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και “διέλυσε” τον Φίλιππο Βέροιας με 92-75. Μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές της χρονιάς έκανε η Καρδίτσα. Ο ΑΣΚ ήταν πίσω στο σκορ στα τελευταία λεπτά κόντρα στο Αγρίνιο, αλλά κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 62-59.

Σπουδαίο διπλό στην έδρα του Ψυχικού πήρε η Ελευθερούπολη. Ο ΓΣΕ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πήρε τελικά τη νίκη με 83-68. Μεγάλη ανάσα στην προσπάθεια, που κάνει για παραμονή, πήρε ο Αμύντας, που νίκησε στην έδρα του Τρίτωνα με 73-65. Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Δάφνη Δαφνίου κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας, καθώς επικράτησε με 86-81.

Τα αποτελέσματα:

Ανατόλια – Διαγόρας Δρυοπιδέων 80-90
Καρδίτσα – Αγρίνιο 62-59
Κόροιβος Αμαλιάδας – Φίλιππος Βέροιας 92-75
Παγκράτι – Ολυμπιακός Β’ 79-65
Ψυχικό – Ελευθερούπολη 68-83
Δάφνη Δαφνίου – Απόλλων Πατρών 86-81
Τρίτων – Αμύντας 65-73
Χαρίλαος Τρικούπης – Οίακας Ναυπλίου 81-77

Ανατόλια-Διαγόρας Δρυοπιδέων 80-90
Διαιτητές: Παφίλης-Ελευθεριάδης-Τσιαπλής (Δροσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 30-24, 42-43, 69-67, 80-90
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός 2, Γκατζιάς 16 (4), Γαλανίδης, Καραποστόλου 5 (1), Ξενιτίδης, Ντούβνιακ 23 (3), Μπρόζος 12 (2), Πιλκούδης 10, Τόζιος 11, Νώτης 1.
Διαγόρας Δρ. (Χούμπαυλης): Κουκάς, Καράμπουλας 21 (3), Πολυτάρχου 11 (3), Πετροδημόπουλος 11 (1), Λιακόπουλος 20, Καρασταμάτης 6 (2), Παπαδολιάς, Μαχαίρας 7, Γκιουζέλης 14 (3).

Καρδίτσα-Αγρίνιο 62-59
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λόρτος-Τζιοπάνος (Μανάσης)
Δεκάλεπτα: 10-17, 28-36, 44-53, 62-59
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 3, Γράβας 15 (1), Ζωιτσάκος, Μπιλλής, Παππάς 7 (1), Παπαδόπουλος 6, Ερμείδης 11 (1), Θέος 9 (1), Καλλές 9, Τριανταφύλλου 2.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 4, Μπερέρης 8, Μιχάλογλου 2, Χατζηνικόλας 1, Κέβιν 12 (1), Γκρέκας 10 (2), Γιαννακίδης 10 (1), Κασιούμης 1, Σταματογιάννης 8, Ψαράς 3 (1).

Κόροιβος Αμαλιάδας-Φίλιππος Βέροιας 92-75
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Νάστος-Μαντήλας (Κοκορδάτος)
Δεκάλεπτα: 19-17, 44-44, 63-58, 92-75
Κόροιβος Αμ. (Κεραμιδάς): Μάινς 6 (2), Χουχούμης 9, Δημητρακόπουλος 5 (1), Χρυσόπουλος 19 (4), Χατζηδάκης 15, Σιγκούνας 7 (1), Κάτζος 2, Αθανασούλας 19 (3), Μπεκρής 6 (2), Τάταρης 4.
Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας 2, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 4, Ελευθεριάδης 17 (1), Κοθράς 14 (1), Παραπούρας 14 (3), Καντάρκος 8, Φιλιππόπουλος 6, Ντρεκάλοβιτς 10.

Παγκράτι-Ολυμπιακός B’ 79-65
Διαιτητές: Τσολάκος-Γιακείμη-Σπυρόπουλος (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 12-15, 31-36, 54-48, 79-65
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 13 (1), Μίχαλος 15 (3), Ντιαλό 9, Ξύδης 5 (1), Ντράσκοβιτς 20 (1), Δελίδης 4, Μουστόπουλος 11 (1), Μιχαλούτσος 2, Ζευγαράς.
Ολυμπιακός B’ (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης, Πετρόπουλος 6, Νοέας, Κολοβέρος 15 (2), Καμπούρης 1, Τζόλος 2, Αρσενόπουλος 6 (2), Χρηστίδης 7, Μελισσαράτος 18, Νίκου 10 (2).

Ψυχικό-Ελευθερούπολη 68-83
Διαιτητές: Διαμαντής-Κωνσταντινίδου-Καρακάσης (Σταύρου)
Δεκάλεπτα: 18-18, 45-46, 57-66, 68-83
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 4, Παναγιωταράς 1, Κοντούδης 2, Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3, Μιλεντίγεβιτς 9 (1), Θεοδώρου 7 (1), Μαστόρος 8, Ρουμελιώτης 8 (2), Φρέιτας 20 (5).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας, Μανοΐλοβιτς 28 (3), Γοργόνης 3 (1), Τσούτσος 3 (1), Γκέλιος 6 (1), Μοτσενίγος 2, Καραγιώργος, Σταμπουλής 19 (2), Καμπουρίδης 4, Μπένας 12, Δεληγεώργης 6 (1).

Δάφνη Δαφνίου-Απόλλων Πάτρας 86-81
Διαιτητές: Κατραχούρας-Κοντίλης-Ρίζος (Λιμνιάτης)
Δεκάλεπτα: 20-18, 47-44, 65-64, 86-81
Δάφνη Δ. (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 12 (1), Σταυρακούκας 5 (1), Κουφόπουλος 5 (1), Δομπρογιάννης 2, Αγγέλου 9, Καννάς 3 (1), Φιλιππάκος 9, Γκάτζο 7 (1), Μπάλος, Αρνόκουρος 12, Κανονίδης 16, Κουρτίδης 6.
Απόλλων Π. (Κοτσίρης): Τσιακμάς 2, Νιφόρας, Κάδρας, Τσάμης 15, Μολφέτας 22 (4), Ζούμπος 10 (1), Μπαζίνας 8 (2), Τζακόπουλος 9 (3), Εζόμο 6, Κουκουλάς 9.

Τρίτων-Αμύντας 65-73
Διαιτητές: Θεονάς-Καλογερόπουλος Φ.-Τηγάνης (Παλάτος)
Δεκάλεπτα: 19-17, 29-35, 46-53, 65-73
Τρίτων (Μιχελάκος): Παπαδημητρίου 5 (1), Κουτούλας 3, Γάργαλης, Καλαντζής 16 (1), Κόκκαλης 17, Παπαρέγκας 4, Μαλτέσιος 10, Κουκουνιάς 2, Βερτούδος, Στανόγεβιτς 8 (1).
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 3, Κάπρης 7 (1), Βαρδιάνος 6, Κερασοβίτης 7 (1), Κουκουνιάς 11 (2), Κομποδιέτας 15 (1), Γκαβανόπουλος 2, Χάλαρης 12, Φακοπουλίδης, Κωνσταντακόπουλος 10 (2), Μέλιος.

Χαρίλαος Τρικούπης-Οίαξ Ναυπλίου 81-77
Διαιτητές: Αποστολίδης-Πλιάκας-Τεφτίκης (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 23-22, 42-35, 58-58, 81-77
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 27 (1), Αντωνάκης 12 (1), Ναούμης 10 (2), Σαχπατζίδης 14, Ράπτης 8, Οικονομόπουλος 1, Μαργέλης 1, Γκάτζιος, Σκουλίδας 8.
Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 15 (3), Ραζής, Κουμπούρας 17 (1), Παπαντωνίου 10 (2), Τζόρτζεβιτς 20 (1), Βύρλας 2, Καλλινικίδης, Σκορδάς, Μακρής, Ζώρζος 13 (1), Ψημίτης.

Βαθμολογία
1. Χαρίλαος Τρικούπης 26 (13-0)
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 24 (11-2)
3. Απόλλων Πάτρας 22 (9-4)
4. Καρδίτσα 20 (7-6)
5. Δάφνη Δαφνίου 20 (7-6)
6. Ψυχικό 20 (7-6)
7. Κόροιβος Αμαλιάδας 19 (6-7)
8. Ελευθερούπολη 19 (6-7)
9. Αγρίνιο 18 (5-8)
10. Ολυμπιακός Β’ 17 (10-3)
11. Ανατόλια 17 (4-9)
12. Τρίτων 17 (4-9)
13. Αμύντας 17 (4-9)
14. Οίαξ Ναυπλίου 17 (4-9)
15. Φίλιππος Βέροιας 17 (4-9)
16. Παγκράτι 16 (3-10)

Επόμενη αγωνιστική (14η, 11/1)
Αγρίνιο-Ανατόλια
Καρδίτσα-Κόροιβος Αμαλιάδας
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Παγκράτι
Ολυμπιακός-Ψυχικό
Ελευθερούπολη-Δάφνη Δαφνίου
Απόλλων Πάτρας-Τρίτων
Αμύντας-Χαρίλαος Τρικούπης
Οίαξ Ναυπλίου-Φίλιππος Βέροιας

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε A2

Δειτε επισης

O βασικός υποψήφιος για αντί-Αγγέλου

Είναι ένας άνθρωπος που έχει γράψει τη δική του ιστορία στο λαρισαϊκό μπάσκετ. Βεβαίως, ότ…