Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑ Α' ΕΣΚΑ A’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

A’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Αγία Παρασκευή να αποδράσει με το “διπλό” από την Κηφισιά, επικρατώντας με 70-68, και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ. Παράλληλα, με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις τις και η δεύτερη Πεύκη που επικράτησε εύκολα με 93-61 επί της Ηλιούπολης.

Η Νίκη Αμαρουσίου αναδείχθηκε νικήτρια του ντέρμπι της αγωνιστικής, επικρατώντας με 60-52 επί του Πολυνίκη Αγίας Βαρβάρας, την ίδια ώρα που το Πικέρμι πέρασε από τους Αγίους Αναργύρους κερδίζοντας με 79-69. 

Επιστροφή στις νίκες για την Δάφνη, που επικράτησε με 80-70 επί του ΟΚΑ Μεσογείων και παρέμεινε κοντά στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

Τέλος, σημαντικές εντός έδρας νίκες στην προσπάθεια τους να παραμείνουν στην κατηγορία πήραν Απόλλων Σμύρνης και Νήαρ Ηστ. Ο μεν Απόλλωνας επικράτησε με 65-48 επί της Νέας Ιωνίας, με την ομάδα της Καισαριανής να κερδίζει με 72-64 το Γαλάτσι.

Α΄ΕΣΚΑ
15η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :

ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 93-61
ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΑΓΣ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ 60-52
ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ – ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 72-64
ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ – ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 80-70
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 65-48
ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ – ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 68-70
ΓΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ – ΑΟ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ 69-79

Τα φύλλα αγώνα :

ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ 80
ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ  70
Τα δεκάλεπτα : 19-12, 39-32, 58-46, 80-70
Διαιτητές : ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ, ΤΕΦΤΙΚΗΣ, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ
ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ (ΛΙΟΓΑΣ – ΤΣΙΚΙΝΑΣ) :ΦΥΚΑΣ, ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ 6 (2), ΤΖΑΤΖΑΣ 21 (3), ΦΛΩΡΟΣ 3 (1), ΚΑΡΥΣΤΙΝΟΣ 4, ΦΩΤΊΟΥ 4, ΜΑΝΤΖΟΥΡΟΣ 14 (2), ΚΑΚΩΜΑΝΩΛΗΣ, ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ, ΠΑΣΣΑΣ, ΑΝΑΓΩΝΣΤΟΥ 12, ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ 16.
ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ (ΧΑΣΙΩΤΗΣ) : ΚΑΛΟΥΔΑΣ 5, ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ, ΑΤΖΑΜΟΓΛΟΥ 14 (1), ΠΑΝΤΑΖΗΣ 6 (1), ΚΥΡΙΑΖΗΣ 4, ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΚΟΣ 5 (1), ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 21 (5), ΒΛΑΧΟΣ 4, ΛΕΜΠΕΣΗΣ, ΠΛΕΣΤΗΣ 1, ΧΑΤΖΗΣ 9, ΚΟΝΤΟΣ.

ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 68
ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 70
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-40, 53-55, 68-70
Διαιτητές: ΣΚΟΥΤΑΣ, ΓΙΑΚΕΙΜΗ, ΤΗΓΑΝΗΣ
ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (ΜΠΙΛΑΛΗΣ)  :  ΤΡΙΠΟΔΑΚΗΣ 12 (2), ΖΙΩΓΑΣ 10 (1) , ΜΠΙΛΑΛΗΣ 6 (2), ΜΠΑΖΙΝΗΣ 2, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 4 , ΒΟΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ 6 (2), ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ 11 (3) , ΤΣΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΠΟΛΥΖΟΣ 2, ΤΣΟΥΠΑΚΗΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ 6
ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (ΧΑΤΖΗΠΑΝΗΓΥΡΗΣ-ΡΑΔΗΣ): ΓΑΡΔΕΛΗΣ 9, ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ 11 (21), ΣΙΛΙΤΖΗΡΗΣ 5 , ΣΒΟΡΩΝΟΣ 12 (2), ΖΕΡΒΟΣ 9 (1), ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ 3 (1), ΤΣΙΡΙΜΠΑΣΗΣ 2, ΠΑΠΑΣ 18.

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 65
ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 48
Τα δεκάλεπτα: 13-13, 34-23, 48-34, 65-48
Διαιτητές: ΜΠΙΚΑΣ, ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΤΡΕΜΠΑΣ
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (ΧΑΤΖΗΣ-ΤΑΣΙΟΣ): ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗΣ 1, ΣΥΝΤΑΚΑΣ , ΟΟΥΝΤΕ-ΜΠΟΣ , ΣΚΑΡΠΕΛΗΣ, ΚΟΥΝΤΟΥΡΗΣ 13 (2), ΛΕΠΟΥΡΗΣ 6, ΚΑΛΠΑΚΗΣ 7 (1), ΣΚΟΥΤΑΡΗΣ 16 (2), ΤΣΟΠΕΛΑΣ, ΜΟΥΡΙΚΗΣ 6, ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ 2, ΠΑΝΤΣΙΟΣ 14.
ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ (ΠΑΤΡΙΝΟΣ-ΜΠΑΚΑΣ): ΦΑΝΑΡΙΩΤΗΣ 2, ΤΣΑΚΙΡΗΣ 9 (2) , ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ 6 (1), ΣΤΑΜΑΤΗΣ 14 (3), ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΙΩΜΟΣ 8, ΒΑΡΝΑΒΑΣ 4 , ΝΤΙΦΑΝΤΗΣ , ΚΟΚΙΟΣ, ΕΥΑΓΓΕΛΙΑΔΗΣ

Η Βαθμολογία (σε 15 αγώνες) :

1.Αγία Παρασκευή (14-1) 29
——————————
2.Πεύκη (13-2) 28
3.Νίκη Αμαρουσίου (10-5) 25
4.Πικέρμι (10-5) 25
5.Δάφνη (9-6) 24
——————————
6.Πολυνίκης Αγ.Βαρβάρας (9-6) 24
7.ΓΣ Κηφισιάς (8-7) 23
8.Γαλάτσι (7-8) 22
9.Νέα Ιωνία (6-9) 21
10.Απόλλων Σμύρνης (5-10) 20
11.Νήαρ Ήστ (4-11) 19
12.Ηλιούπολη (4-11) 19
——————————
13.ΟΚΑΜ (3-12) 18
14.Άγιοι Ανάργυροι (3-12) 18

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Λάμπης Χαραλάμπους
Περισσότερα σε Α' ΕΣΚΑ

Δειτε επισης

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (23/02)

Μια αναμέτρηση περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό προγραμμα. Αναλυτικά : 22:30 COSMOTE SP…