Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Βαλένθια 82-86

Ζαλγκίρις Κάουνας – Βαλένθια 82-86

bojan dubljevic valencia zalgiris

Την πέμπτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Βαλένθια, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 86-82. Οι “νυχτερίδες” στο πρώτο μέρος ήταν πίσω στο σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λαμπεϊρί, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7). Στη συνέχεια, η Βαλένθια κατάφερε να τρέξει ένα μικρό σερί και πήρε μία διαφορά της τάξεως των 5 πόντων (7-12). Η Ζαλγκίρις Κάουνας αντέδρασε και με τον Λεντέι (3/3 δίποντα στο ξεκίνημα) έφερε τούμπα το ματς και πέρασε μπροστά στο σκορ (17-16). Οι “νυχτερίδες” έφεραν το ματς ξανά στα ίσια, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 21-19.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και κατάφεραν να πάρουν διαφορά 7 πόντων (32-25) και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους να πάρουν τάιμ άουτ. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά για τους παίκτες της Βαλένθιας, καθώς κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και με καλάθι του Ντούμπλιεβιτς προηγήθηκαν με 46-47. Ο Λαντέιλ είπε την τελευταία κουβέντα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 48-47, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Ζαλγκίρις Κάουνας συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ μέχρι, που αποφάσισε να πάρει το όπλο του ο Λαμπεϊρί. Ο παίκτης της Βαλένθια με συνεχόμενα καλάθια (17 πόντοι στο 27′) έκανε μεγάλη ζημιά στους γηπεδούχους και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (55-56). Οι “νυχτερίδες” ήταν εξαιρετικές στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, δέχθηκαν μόλις 2 πόντους, και κατάφεραν για πρώτη φορά να προηγηθούν με 7 πόντους (57-64).

Η Βαλένθια ήταν εντυπωσιακή και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 8-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (59-72). H Ζαλγκίρις Κάουνας ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ (65-72). Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και 29” πριν το τέλος μείωσε σε 82-79 με τρίποντο του Ρίβερς. Η Βαλένθια με βολές έκανε το 84-79, αλλά ο Ουλανόβας απάντησε με τρίποντο και μείωσε σε 84-82 10” πριν το φινάλε.

Ο Αμπάλντε πήγε στη γραμμή των βολών και ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έκανε το 86-82 8” πριν το τέλος. Η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στα τελευταία δευτερόλεπτα και η Βαλένθια πήρε τελικά τη νίκη με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 48-47, 57-64, 82-86
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 15 (1), Ρίβερς 8 (2), Λεκαβίτσιους 8, Χέιζ 2, Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 9 (1), Γκέμπεν, Λεντέι 10, Λαντέιλ 12, Ουλανόβας 16 (2)
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 12 (9 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 4 (1), Λόιντ 3, Εντούρ 9, Αμπάλντε 8 (1), Λαμπεϊρί 22 (4), Βαν Ρόσομ 8 (2), Τομπέι 4, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 8, Σαν Εμετέριο, Ντόρνεκαμπ 8 (2)

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…