Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Αναντολού Εφές 68-74

Ζαλγκίρις Κάουνας – Αναντολού Εφές 68-74

rodrigue beaubois anadolu efes zalgiri

Μεγάλο διπλό στη Λιθουανία πανηγύρισε η Αναντολού Εφές, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 74-68. Η τουρκική ομάδα δυσκολεύτηκε και τα χρειάστηκε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Τελικά, οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και πανηγύρισαν τη 12η τους νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένα με τον Γκέμπεν από τη μία μεριά και από την άλλη τον Μπομπουά να είναι εξαιρετικοί (8-9). Σ΄εκείνο το σημείο η τουρκική ομάδα έσφιξε την άμυνα της και με επί μέρους σκορ 9-2 πήρε διαφορά 8 πόντων (10-18). Η Εφές συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στην αναμέτρηση και με τον Μπομπουά να συνεχίζει να βομβαρδίζει (11 πόντοι) ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 26-17.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν δυσκολεύτηκε μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου και κράτησε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ (24-32). Η Ζαλγκίρις Κάουνας, όμως, έδειξε σημάδια ζωής και με ένα εκπληκτικό σερί έφερε τούμπα το ματς και πέρασε μπροστά με 35-34. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα ενός πόντου (41-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν χωρισμένο σε δύο μέρη. Στο πρώτο πεντάλεπτο κυριάρχησε η Αναντολού Εφές και κατάφερε να πάρει μία διαφορά έξι πόντων (47-53). Στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου η Ζαλγκίρις Κάουνας ισορρόπησε την αναμέτρηση και πλησίασε στους δύο πόντους (53-55). Οι άμυνες ήταν κυρίαρχες σ΄αυτό το δεκάλεπτο, καθώς σημειώθηκαν μόλις 23 πόντους.

Αναντολού Εφές διατήρησε το προβάδισμα της στην τελευταία περίοδο. Η τουρκική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Μίσιτς κράτησε τα ηνία του σκορ και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 41-40, 47-53, 68-74
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 3 (1), Ρίβερς 4, Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 8 (2), Γκέμπεν 11, ΛεΝτέι 7, Λαντέιλ 15 (3), Ουλανόβας 14 (2)
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 6, Μπομπουά 16 (2), Σίνγκλετον (10 ριμπ.), Σανλί 2, Πλάις 18, Μίσιτς 18 (2), Άντερσον 4, Πίτερς 3 (1), Σιμόν 7 (1)

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…