Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ερυθρός Αστέρας 100-74

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ερυθρός Αστέρας 100-74

mike james cska moscow eb19 1 e1576694389144

Την ένατη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικρατώντας με σκορ 100-74 επί του Ερυθρού Αστέρα. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα ημίχρονο, καθώς στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έλεγξαν πλήρως το παιχνίδι και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είναι πλέον ισόβαθμη με τον Παναθηναϊκό (9-5), ενώ οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 5-9 δύο μέρες πριν υποδεχθούν τον Ολυμπιακό.

Πολύ ανταγωνιστική ήταν η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ακολουθώντας στο σκορ τους γηπεδούχους και με έμμεσο τρίποντο του Τσόβιτς πέρασε μπροστά στο σκορ (10-11) στο τέταρτο λεπτό. Ο Μάικ Τζέιμς πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και με το δεύτερο του τρίποντο έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του (15-11). Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει και με τρίποντο του Λάζιτς ισοφάρισαν εκ νέου σε (21-21), ενώ ο Στρέλνιεκς με 5 συνεχόμενους αναπάντητους πόντους διαμόρφωσε το  26-21 του δεκαλέπτου.

Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα στην αρχή της δεύτερης περιόδου με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Νταβιντόβατς να μειώνουν στους 3 (29-26), με τον Βοροντσέβιτς να απαντάει δικό του τρίποντο. Η ΤΣΣΚΑ πήρε διψήφιο προβάδισμα με συνεχόμενους πόντους του Μπολομπόι και καλάθι του Μπέικερ (41-30) με 4’19’’ για το ημίχρονο, αλλά οι Σέρβοι αντέδρασαν με ένα επιμέρους 8-2 μειώνοντας στους 5 με καλάθι του Γκιστ (43-38). Ο Μάικ Τζέιμς στην επιστροφή του στο παρκέ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, πετυχαίνοντας δύο ακόμα τρίποντα, δίνοντας αέρα 11 πόντων στην ομάδα του (52-41) στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, με τον Φαγιέ με τρίποντο να διαμορφώνει το 52-44 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Μπάρον μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει το εις βάρος της ομάδας του σκορ και με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους 4 (54-50) στο 23’, ενώ μεσολάβησαν δύο βολές του Κουρμπάνοφ. Οι αντεπίθεση των Σέρβων συνεχίστηκε και με 5 συνεχόμενους πόντους του Σίμανιτς πέρασαν μπροστά στο σκορ με 54-55. Στην συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη βελτιώθηκαν αισθητά σε άμυνα και επίθεση και με ένα επιμέρους 22-7 πήγαν στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου προηγούμενοι με 14 πόντους (76-62).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο με τους Σέρβους να μην έχουν λύσεις απέναντι στην πολύ πιο ποιοτική ΤΣΣΚΑ, η οποία ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά στους 26 πόντους με καλάθι του Κουφού στο 36’ (91-65), για να έρθει το τελικό 100-74.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 52-44, 76-62, 100-74

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μπόλομποϊ 17 (1), Τζέιμς 29 (4/8 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντόνοφ 9, Στρέλνιεκς 5 (1), Βόιτμαν, Βοροντσέβιτς 7 (1), Χάκετ, Κουφός 6, Χίλιαρντ 10 (2), Κουρμπάνοφ 11 (3), Χάινς 4, Μπέικερ 2.

Ερυθρός Αστέρας: Κούζμιτς 7, Τσόβιτς 7 (1 τρίποντα, 9 ασίστ), Νταβίντοβατς 17 (3), Λάζιτς 5 (1), Φαγιέ 3 (1), Μπάρον 14 (2), Ντόμπριτς 2, Γκιστ 8, Ταζένκινς 2, Σίμανιτς 7 (1), Ότζο 2.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77 (vid)

Λερναία Ύδρα ο Ολυμπιακός έκανε το «μπρέικ» στη Βαρκελώνη. Απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα,…