Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια 111-99

Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια 111-99

facundo campazzo real madrid eb19

Την ένατη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 111-99 σκορ επί της Βαλένθια στον ισπανικό εμφύλιο της 12ης αγωνιστικής, σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η επίθεση και για τις δύο ομάδες. Πλέον η βασίλισσα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-3, με τις “νυχτερίδες” να γνωρίζουν την 8η ήττα τους στην διοργάνωση και πλέον έχουν ρεκόρ 4-8.

Τρομερό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στη Μαδρίτη με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς και την βασίλισσα να παίρνει αέρα 4 πόντων με το δεύτερο τρίποντο του Ράντολφ στο 5′ (16 – 12). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 25-25 με τρίποντο του Βίβες με 2’13” για το φινάλε της περιόδου το οποίο βρήκε τους Μαδριλένους με βραχεία κεφαλή (30-29).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αλλά το ντέρμπι συνεχίστηκε με την Ρεάλ να είναι μπροστά χωρίς να μπορεί να ξεφύγει με τον Τόμπεϊ να σκοράρει για τρεις φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στο 15′. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 10-2 πήραν προβάδισμα 8 πόντων (53-45) για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο 53-49 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν προβάδισμα 8 πόντων με το 5ο καλάθι του Ταβάρες (68-60), με 5 λεπτά για την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο συνέχισαν να είναι πιο αποτελεσματικοί ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους (80-70) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Κάρολ .

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι πήγαν γρήγορα την διαφορά στους 17 με ένα 7-0 σερί (87-70), παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Οι “νυχτερίδες”προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και μείωσαν στους 9 (89-80), αλλά οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο στην συνέχεια πάτησαν το γκάζι για να φτάσουν στην νίκη και το τελικό 111-99.

Τα δεκάλεπτα: 30-29, 53-49, 80-70, 111-99

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 16 (4/6 τρίποντα), Ράντολφ 18 (4/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Ρούντι 5 (1), Καμπάσο 8 (2 τρίποντα, 17 ασίστ), Λαπροβίτολα 5 (5 ασίστ), Ντεκ 8, Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 12 (6/7 δίποντα, 0/1 βολή), Μίκι 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Τόμπκινς 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1/4 τρίποντα).

Βαλένθια: Κολόμ 8 (4 ασίστ), Μαρίνκοβιτς (0/4 σουτ), Λόιντ 21 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ), Εντούρ, Αμπάλντε 5 (1/7 σουτ), Λαμπεϊρί 6 (6 ριμπάουντ), Τόμπεϊ 20 (7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μότουμ 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Βίβες 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Σαν Εμετέριο 7 (1), Ντόορνεκαμπ 5 (1).