Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 93-77

Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 93-77

gabriel deck real madrid eb19

Βαριά ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Μαδρίτη από την Ρεάλ, αφού έχασε με σκορ 93-77, σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα δεν ήταν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του. Αυτή ήταν η 8η ήττα των ερυθρόλευκων στην διοργάνωση με το ρεκόρ τους να είναι πλέον 5-8, ενώ οι Μαδριλένοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 10-3.

Πολύ άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα με το σκορ στο πρώτο τετράλεπτο να είναι 2-2 και τον Πάντερ να σκοράρει για τους ερυθρόλευκους για το 2-4. Ο Ράντολφ πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους (1 βολή και ένα τρίποντο) δίνοντας προβάδισμα 2 πόντων στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με συνεχόμενα τρίποντα πήραν προβάδισμα 9 πόντων με το δεύτερο τρίποντο του Ράντολφ (17-8) με το σκορ δεκαλέπτου να είναι το 21-10.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στην αρχή της δεύτερης περιόδου με βολές του Τσέρι (21-12) ενώ στην συνέχεια ο Αμερικάνος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 25-15 μετά από τρίποντο του Ρούντι. Οι γηπεδούχοι πήγαν την διαφορά στους 14 με τον Ρούμπιτ να μειώνει στους 11 με εύστοχο τρίποντο. Οι Μαδριλένοι έφτασαν την διαφορά μέχρι τους 19 πόντους στο 16’ (39-20), με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι παίκτες του Κεμζούρα βελτίωσαν την άμυνα τους και μείωσαν την διαφορά με τον Μιλουτίνοφ να έχει 6 συνεχόμενους πόντους και τον Πρίντεζη να διαμορφώνει το 41-30 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στους 9 με τρίποντο του Κόνιαρη (43-34) στο 23′,  όμως στην συνέχεια οι Ισπανοί ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και με ένα σερί 9-0 έκαναν το 52-34 με 6’42” για το φινάλε της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Κεμζούρα είχαν αδυναμία και στο σκοράρισμα και στην άμυνα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αυξήσουν και άλλο την διαφορά στους 24 στην λήξη του δεκαλέπτου (72-48).

Στην τέταρτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι μείωσαν την διαφορά με τους Ριντ και Βεζένκοφ στους 17 και με τον Κόνιαρη στους 14 (79-65) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Η Ρεάλ απάντησε με τον Ρούντι να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους για το 84-67, αλλά ο Βεζένκοφ με το δεύτερο του τρίποντο πήγε και πάλι την διαφορά στους 14 (84-70), με τον Λάσο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο με την Ρεάλ να παίρνει την νίκη με το τελικό 93-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράντολφ 15 (4/9 τρίποντα), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάσο 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Λαπροβίτολα (0/5 σουτ), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Κάρολ 4, Ταβάρες 6 (10 ριμπάουντ), Μίκι 8 (5 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1)

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 3 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ρότσεστι 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντγουιν, Πολ 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), Κόνιαρης 6 (2), Τσέρι 12 (2), Μιλουτίνοβ 6 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3 (1), Ριντ 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 87-91 (vid)

Χειρότερα δεν μπορούσε να ξεκινήσει ο Παναθηναϊκός. Υπάρχει ένας τρόπος να σταματήσεις τη …