Κεντρική Basket League Προμηθέας – Άρης 95-79

Προμηθέας – Άρης 95-79

promitheas lavrio

Με νίκη έκλεισε το 2019 ο Προμηθέας επικρατώντας με 95-79 επί του Άρη στο “Δ.Τόφαλος”, φτάνοντας τις 10 νίκες στην φετινή basket league. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα του αγώνα, παίρνοντας διψήφια διαφορά από νωρίς, για να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη.

Πολύ ζεστός ξεκίνησε το παιχνίδι ο Προμηθέας, με τον Έλις να κυριαρχεί στην ρακέτα και τους Φίλερ και Κατσίβελη να σκοράρουν από την περιφέρεια πήρε προβάδισμα 10 πόντων (14-4) στο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και στην άμυνα και διεύρυναν και άλλο το προβάδισμα τους για το 30-17 του δεκαλέπτου.

Οι Πατρινοί μπήκαν δυνατά και στην δεύτερη περίοδο διευρύνοντας το προβάδισμα του στους 17 πόντους με τον Αγραβάνη (34-17). Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στην συνέχεια, μειώνοντας την διαφορά με 5 πόντους του Μόρις και 2 του Μπράουν στους 10 (36-26), αλλά και στους 9 λίγο αργότερα με τρίποντο του Μπράουν (38-29). Ο Προμηθέας βρήκε σκορ στην επίθεση με τους Μπαμπ και Κατσίβελη να σκοράρουν από την περιφέρεια διατηρώντας την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα (49-39).

Ο Άρης μείωσε στους 7 στα μισά του δεύτερου μέρους, ωστόσο ένα πολύ γρήγορο σερί του Προμηθέα ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (61-46). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν εκ νέου σε μονοψήφια επίπεδα την διαφορά με την τρίτη περίοδο να λήγει με προβάδισμα 13 πόντων για τους γηπεδούχους (71-58). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης στην τέταρτη περίοδο για να έρθει το τελικό 95-79.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 49-39, 71-58, 95-79