Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Προμηθέας 86-90

ΠΑΟΚ – Προμηθέας 86-90

tsochlas lipovy

Ο Προμηθέας αναδείχθηκε νικητής στο θρίλερ της αγωνιστικής επικρατώντας στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ στην παράταση με 90-86. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας διαφορά μέχρι και 18 πόντων, όμως οι Πατρινοί με τον Φίλερ μεγάλο πρωταγωνιστή (27 πόντους με 7/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα) έκαναν την μεγάλη ανατροπή φτάνοντας στην νίκη.

Πολύ ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να έχει βραχεία κεφαλή (10-9) χάρη σε λέι απ του Σαρικόπουλου μετά από 5 λεπτά αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι στο μακρινό σουτ (2/9 τρίποντα) με τους παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (20-17).

Με τρίποντο του Μπεστ και βολές του Σχίζα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος ανεβάζοντας το προβάδισμα των γηπεδούχων στους 8 πόντους (25-17), για να απαντήσει ο Φίλερ με τρίποντο για τους φιλοξενούμενους. Ο δικέφαλος του βορρά πίεσε πολύ στην άμυνα και βρήκε ρυθμό στην επίθεση για να πάρει διψήφια διαφορά με τον Νόουλς (36-25) στο 15’. Η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της (+18) με βολές του Λιούις για το 44-26 με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να μειώνουν στο 46-32 του ημιχρόνου.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Προμηθέας το δεύτερο ημίχρονο αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε λάθη, και με ένα σερί 8-0 μείωσε την διαφορά στους 6 πόντους μέσα σε δυόμισι λεπτά (46-40). Το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων ήρθε δια χειρός Ουίγκινς (48-40) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν εν συνεχεία στους 4 (48-44) αναγκάζοντας τον Κώστα Χαραλαμπίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αντεπίθεση τους περνώντας μπροστά στο σκορ με 48-49 με τρίποντο του Μπαμπ, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 2 (58-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους πατρινούς να περνούν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Κασελάκη (61-62), ενώ ο Φίλερ έκανε το 61-64 στην συνέχεια αναγκάζοντας τον Χαραλαμπίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 περνώντας και πάλι μπροστά, με τον Χολ να δίνει προβάδισμα 4 πόντων στον Προμηθέα με έμμεσο τρίποντο (66-70). Ο δικέφαλος απάντησε με τους Ουίγκινς και Μαργαρίτη φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (70-70).

Ο Προμηθέας έκανε ένα σερί 6-0 στην συνέχεια με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο (75-76) με τους Νόουλς και Μπεστ.  Ο ΠΑΟΚ έκανε φάουλ στην τελευταία φάση, ο Φίλερ έχασε τις βολές και ο Σμιθ πήγε σε coast to coast και κέρδισε φάουλ. Ο Αμερικανός πέτυχε μια στις δύο στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Φίλερ θέλησε να εξιλεωθεί για τις χαμένες βολές του στο φινάλε της αναμέτρησης, και με συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του με τρίποντο για το 78-86 δύο λεπτά πριν το φινάλε. οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 8-2 έφερε και πάλι το παιχνίδι στο καλάθι (86-88). Ο Τσόχλας αστόχησε σε τρίποντο, ο ΠΑΟΚ έκανε φάουλ με τον Ρόμπινσον να ευστοχεί στις βολές διαμορφώνοντας το τελικό 86-90.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76 κ.α., 86-90