Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ – Φάλκο Σομπαντέλι 80-89

ΠΑΟΚ – Φάλκο Σομπαντέλι 80-89

vaggelis margaritis paok sombadeli

Με ήττα συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από τη Φάλκο με 89-80. Ο Δικέφαλος του Βορρά βρέθηκε πίσω με 17 πόντους, αλλά στην τελευταία περίοδο έκανε την αντεπίθεση του. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλησίασε στον 1 πόντο, αλλά στα τελευταία λεπτά δέχτηκε ο πάγκος του συνεχόμενες τεχνικές ποινές (αποβλήθηκε ο Σταυρόπουλος) και τελικά υπέστη την ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 7-2, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε γρήγορα και με καλάθι του Νόουλς πλησίασε στον 1 πόντο (10-11). Ο Σμιθ ήταν πολύ καλός στο πρώτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα καλάθια κράταγε τον Δικέφαλο του Βορρά κοντά στο σκορ (16-17). Η Φάλκο Σομπαντέλι συνέχισε, όμως, να έχει τον έλεγχο στο ματς και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με πέντε πόντους (21-26).

Ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (29-32), αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν για πρώτη φορά να χτίσουν διψήφια διαφορά (37-47). Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν κατάφερε να αντιδράσει και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ουγγρική ομάδα να έχει προβάδισμα 14 πόντων (37-51).

Η Φάλκο συνέχιζε και στο δεύτερο μέρος να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 17 πόντους (44-61). Ο ΠΑΟΚ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα σ΄αυτό το δεκάλεπτο. Ο Δικέφαλος του Βορρά έπαιξε εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά και έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους ύστερα από αρκετή ώρα (54-63).

ΠΑΟΚ ήταν απίστευτος στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε μία τρομερή αντεπίθεση και κατάφερε να μειώσει μόλις στον έναν πόντο (66-67). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς δέχτηκε σερί 9-0 και η διαφορά έφτασε ξανά τα διψήφια επίπεδα (71-81). Ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά με τρίποντο, αλλά σ΄εκείνο το σημείο οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον πάγκο του Δικεφάλου και στη συνέχεια απέβαλλε τον Σταυρόπουλο.

Οι διαμαρτυρίες είχαν να κάνουν με βήματα, που χρέωσαν οι διαιτητές τον Μπεστ, απόφαση η οποία έφερε την έκρηξη των ανθρώπων του ΠΑΟΚ 1,56′ πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε στα τελευταία λεπτά να κάνει κάτι κι έτσι η Φάλκο πήρε τη νίκη με 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 37-51, 54-63, 80-89
ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 10 (2), Σαρικόπουλος 7, Σμιθ 31 (3), Τσόχλας 3 (1), Ουίγκινς 9, Εγεκέζε, Καραμανώλης, Νόουλς 13 (8 ριμπ.), Μαργαρίτης 2, Σχίζας
Φάλκο (Οκόρν): Χούκερ 9 (1), Περλ 9, Ρέντικ 14 (8 ριμπ.), Βαραντί 13 (7 ριμπ.), Ουάσινγκτον 9 (3), Μπένκε 11 (2), Κάρι 6 (2), Φιλιποβίτι 10 (2), Κριβάσεβιτς, Λέικ 8