Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 90-80

Μακάμπι Τελ Αβίβ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 90-80

scottie wilbekin maccabi fox tel aviv eb19 1

Αρνείται να χάσει η Μακάμπι Τελ Αβίβ στα εντός έδρας παιχνίδια αφού επικράτησε και απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας κερδίζοντας με σκορ 90-80, παρόλο που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κυνηγούσε τους Ρώσους. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε τις 9 στην φετινή Ευρωλίγκα έχοντας ρεκόρ 9-4, με την ΤΣΣΚΑ να γνωρίζει την πέμπτη ήττα της και να υποχωρεί στο 8-5.

Πολύ καλά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση με την ΤΣΣΚΑ να περνάει μπροστά με τρεις με τρίποντο του Στρέλνιεκς (9-12) στα μισά της πρώτης περιόδου. Η Μακάμπι απάντησε με και με ένα 5-0 σερί πέρασε μπροστά με τρεις με το δεύτερο τρίποντο του Έισι (14-12). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 7-0 στο φινάλε για να πάρουν διαφορά 9 πόντων (20-29).

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν πολύ ζεστοί και στην δεύτερη περίοδο και διεύρυναν την διαφορά στους 14 πόντους (30-44) με το πρώτο τρίποντο του Μάικ Τζέιμς. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην συνέχεια και με ένα επιμέρους 12-2 μείωσαν στους 4 πόντους (42-46) επιστρέφοντας για τα καλά στο παιχνίδι. Η ρωσική ομάδα απάντησε με δικό της σερί 6-0 στέλνοντας και πάλι την διαφορά στους 10 (42-52), με τον Ντόρσεϊ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων διαμορφώνοντας το 45-52 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΤΣΣΚΑ διατήρησε το προβάδισμα της και το διεύρυνε στους 11 πόντους με τρίποντο του Στρέλνιεκς στο 23’ (49-60), ενώ στην συνέχεια οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και πάλι για να μειώσουν στο καλάθι με ένα σερί 11-0 για το 60-60 με τρία λεπτά για το φινάλε της περιόδου. Οι παίκτες του Ιτούδη αντέδρασαν και ξαναπέρασαν μπροστά με καλάθι του Μπέικερ, ενώ ο Ντόρσεϊ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με τον Ουίλμπεκιν να κερδίζει φάουλ σε σουτ τριών πόντων διαμορφώνοντας το 66-64 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο μπήκαν πολύ πιο συγκεντρωμένα και με ανεβασμένη ψυχολογία με τον Μπράιαντ με σουτ τριών πόντων να δίνει προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του (77-71) στο 34′, με τον Δημήτρη Ιτούδη να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο παιχνίδι με τον Μάικ Τζέιμς να έχει πάρει πάνω του την επίθεση της ομάδας του και με τρίποντο έφερε στα ίσα το παιχνίδι (80-80) 2’30” πριν το φινάλε. Ο Χάντερ με δίποντο και ο Ζούσμαν με βολές έδωσαν ξανά αέρα 4 πόντων στους ισραηλινούς με τους Ρώσους να κάνουν λάθος 1′ πριν το φινάλε. Ο σέντερ της Μακάμπι σκόραρε ξανά για να πάει στο +6 την ομάδα του, που έφτασε στην νίκη με το τελικό 90-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 90-80

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Μπράιαντ 14 (3), Γουίλμπεκιν 22 (3 τρίποντα, 9 ασίστ),  Έισι 11 (3), Καλογιάρο, Χάντερ 20 (8/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σ. Κοέν, Αβντίγια, Ντόρσεϊ 7 (1),. Τζ. Κοέν 3 (1), Ζούσμαν 13 (1).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μπολομπόι 9, Τζέιμς 22 (3), Ούκχοφ, Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 10 (2), Βόιτμαν 2 (7 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 3, Χάκετ 5 (1), Κουφός, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 14 7/11 δίποντα), Μπέκερ 7 (1).

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…