Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Παναθηναϊκός 88-79

Μακάμπι – Παναθηναϊκός 88-79

jimmer fredette panathinaikos opap athens eb19

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο Τελ Αβίβ γνωρίζοντας την 6η ήττα του στην φετινή Ευρωλίγκα από την Μακάμπι με σκορ 88-79. Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο του τριφυλλιού (29-13) δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση στην συνέχεια για να πάρουν τελικά την νίκη.

Πολύ δυνατά και συγκεντρωμένα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός με τον Ντεσόν Τόμας να έχει το απόλυτο σε σουτ δύο πόντων στο πρώτο τρίλεπτο για το 4-8 του τριφυλλιού. Η Μακάμπι ήταν άστοχη στο μακρινό σουτ και οι πράσινοι με τρίποντο του Φριντέτ και φλόουτερ του Καλάθη έκαναν το 4-13 στο πεντάλεπτο. Οι παίκτες του Πιτίνο έπαιξαν φανταστική άμυνα και ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στο να πάρουν τα ριμπάουντ για να πάρουν προβάδισμα 16 πόντων στο πολύ παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο με κάρφωμα του Ουάιλι (13-29).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι πράσινοι είχαν απάντηση στα δύο τρίποντα των Ντόρσεϊ και Κοέν, με τον Παπαπέτρου να σκοράρει από την περιφέρεια (19-35)στο 13’, με τον φόργουορντ του Παναθηναϊκού να πετυχαίνει και άλλο τρίποντο για το 21-38. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους στην συνέχεια, οδηγώντας τους πράσινους σε λάθη και μείωσαν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τον Ουίλμπεκιν να ευστοχεί από την περιφέρεια (34-42). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου συνέχισαν την αντεπίθεση τους μειώνοντας στους 5 με τρίποντο του Αβντίγια (41-46) με το ημίχρονο να βρίσκει το τριφύλλι να είναι μπροστά με 3 (43-46).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο βελτιώθηκαν στην άμυνα και με δύο καλάθια από Τόμας και Παπαγιάννη πήγαν την διαφορά στους 8 (43-51), με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν με 5 συνεχόμενους πόντους του Χάντερ για το 52-56 στο 24’. Ο σέντερ της Μακάμπι έκανε μεγάλη ζημιά στους πράσινους και με το 5ο επιθετικό του ριμπάουντ μείωσε στους 3, μετά μια εύστοχη βολή του Τόμας (54-57). Οι πράσινοι αντέδρασαν και πήγαν και πάλι την διαφορά στους 10 κάνοντας ένα επιμέρους 3-10 που ολοκληρώθηκε με  καλάθι του Ράις 3 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (57-67). Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός  είχε δυσκολία να βρει σκορ με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 4 στο φινάλε της περιόδου (65-69).

Οι άμυνες πρωταγωνίστησαν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Τόμας να πετυχαίνει ένα δύσκολο καλάθι (66-71) και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τρίποντο του Ντόρσεϊ (71-71). Ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε απότομα στην συνέχεια με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν διαδοχικά τρίποντα με τον Μπράιαντ να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του 5’30’’ πριν το φινάλε (79-77), με τον Πιτίνο να καλεί τάιμ άουτ μετά από καλάθι του Ντόρσεϊ. Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ του αγώνα και ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο από τα 9 μέτρα πήγε την διαφορά στους 7 (84-77). Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι για να έρθει το τελικό 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79

Μακάμπι: Μπράιαντ 9 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 23 (2/3 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Έισι 8 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 τάπες), Καλοϊάρο 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάντερ 15 (5/9 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβντίγια 7 (4 ριμπάοθντ), Ντόρσεϊ 16 (3/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Κοέν 5 (1), Ζούσμαν 2.

Παναθηναϊκός: Τόμας 24 (9/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Ράις 5 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Παπαγιάννης 7 (9 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 17 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Μπράουν, Φρεντέτ 7 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 8 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ).

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…