Κεντρική Α1 ΑΕΚ Λάρισα – ΑΕΚ 76-86

Λάρισα – ΑΕΚ 76-86

Η ΑΕΚ “απέδρασε” από τη Λάρισα, καθώς κατάφερε να πάρει τη νίκη με 86-76 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League. Η Ένωση προηγήθηκε με 20 πόντους, αλλά στο τέλος κινδύνεψε να φύγει με άδεια χέρια. Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μαγικοί στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και έκαναν πάρτι κόντρα στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου (9-24). Στη δεύτερη περίοδο, η Λάρισα κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει και η διαφορά έμεινε σταθερά στους 15 πόντους (33-48).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (53-68), αλλά στην τελευταία περίοδο όλα άλλαξαν. Η ΑΕΚ μπήκε χαλαρή και είδε τους γηπεδούχους να ρίχνουν τη διαφορά και να πλησιάζουν ακόμη και στους τρεις πόντους (68-71). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, στα τελευταία λεπτά έπαιξαν σκληρή άμυνα, βρήκαν μεγάλα σουτ στην επίθεση και πήραν τη νίκη με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 33-48, 53-68, 76-86