Κεντρική Basket League Κολοσσός Ρόδου – Περιστέρι 101-84

Κολοσσός Ρόδου – Περιστέρι 101-84

kolossowperisteir

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο Κολοσσός στην Ρόδο κερδίζοντας με σκορ 101-84 το Περιστέρι, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από το δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτή ήταν η 5η νίκη για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-7, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων γνώρισε την τέταρτη ήττα της υποχωρώντας στο 8-4.

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ακουμπήσουν την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Κολοσσό να περνάει μπροστά με 3 πόντους με λέι απ του Μπρέιζελτον στο 6’. O Μπλέικ με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους (16-16) στο τελευταίο λεπτό για να περάσουν μπροστά στην συνέχεια με βολές του Χάτσερ (16-18) με το δεκάλεπτο να λήγει με καλάθι του Μορέιρα (16-20).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα πέρασαν μπροστά με 2 (22-20). Η αμυντική συμπεριφορά του Κολοσσού οδήγησε σε πολλά λάθη το Περιστέρι με αποτέλεσμα να πάρει διψήφια διαφορά με λέι απ του Ντάνιελς (37-26) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν αντίδραση και βρέθηκαν στο -13 στην ανάπαυλα (48-35).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά στους 10 με τρίποντο του Γκρέι, με τον Κολοσσό να απαντά με συνεχόμενα τρίποντα από Μοραϊτη και Τσαλμπούρη εκτοξεύοντας την διαφορά στους 16. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και στις δύο πλευρές του παρκέ για να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά με τον Κρόμα με απίστευτο τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου να την φτάνει στους 20 πόντους που ήταν και η μέγιστη τιμή της (76-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν σταθεροί και στην άμυνα και στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι για να έρθει τελικά η μεγάλη νίκη με το 101-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 48-35, 76-56, 101-84

454544545

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…