Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός Ρόδου – Παναθηναϊκός 69-103

Κολοσσός Ρόδου – Παναθηναϊκός 69-103

PAO2511192

O Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 10369, για την 9η αγωνιστική της Basket League, με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να παραμένει αήττητη στο ελληνικό πρωτάθλημα. Από την άλλη, το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη έχει ρεκόρ 4 νικών και 5 ηττών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” γύρισαν πολύ ωραία την μπάλα στην επίθεση, ενώ με τρίποντο του Νικ Καλάθη προηγήθηκαν με 17-9, στο 4.46” πριν από το τέλος, με την περίοδο να τελειώνει στο 21-32 υπέρ του “τριφυλλιού” ύστερα από τις δύο εύστοχες βολές του Τάιρις Ράις, 8” πριν από τη λήξη. Στην δεύτερη περίοδο, ο εξαιρετικός για ακόμη έναν αγώνα, Τζίμερ Φριντέτ “ανέβασε” τη διαφορά στους 22 πόντους (2648), μετά από δίποντο δικό του, 4.19” πριν από το ημίχρονο. Το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 33-56, ύστερα από το κάρφωμα του Ντάνι Αγκμπελέσε, δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται και με 35 πόντους (38-73), μετά από καλάθι του Ντεσόν Τόμας, 4.21” πριν από τη λήξη. Ενώ το σκορ του δεκαλέπτου (4875) “έγραψε” με δικό δίποντο ο Νικ Παύλος, 48” πριν από το τέλος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι “άνοιξε” με τις ομάδες να πηγαίνουν σε περισσότερες επιθέσεις, με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να παίρνει την άνετη επικράτηση με 69103, με το σκορ να “γράφετε” ύστερα από τρίποντο του Ουέσλεϊ Τζόνσον, 51” πριν από το τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Μάνος – Ζακεστίδης – Κωνσταντινίδου.
Τα δεκάλεπτα: 21-32, 33-56, 48-75, 69-103.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 10 (4/10 δίποντα, 2/4 βολές), Τζάκσον 5 (2/11 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης 7, Ντάνιελς 7, Κρομά 22 (4/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 2, Τσαλμπούρης, Πουλιανίτης 3 (1), Μπρούσεβιτς 3 (1), Καλογιαννίδης, Τουντζιαράκης 8, Παύλος 2 (1/5 σουτ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 10 (3 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 8 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή), Φρεντέτ 15 (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Ράις 17 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παππάς 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 12 (2), Γουάιλι 7 (5 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (1), Μπεντίλ.