Κεντρική Basket League Ηρακλής – ΠΑΟΚ 99-82

Ηρακλής – ΠΑΟΚ 99-82

live streaming iraklis lavrio

Ο Ηρακλής αναδείχθηκε μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επικρατώντας με το επιβλητικό επί του ΠΑΟΚ, πανηγυρίζοντας την 6η νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι στο περιφερειακό σουτ (50% με 15/30 τρίποντα) και πραγματοποίησαν εξαιρετική τρίτη περίοδο φτάνοντας σε μια εμφατική νίκη.

Πολύ εύστοχοι ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι, και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 10 πόντων στο πρώτο πεντάλεπτο με κάρφωμα του Ντέιβις. Οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τον Τσόχλα που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους στην έκαναν ένα επιμέρους 9-1 μειώνοντας στο καλάθι (16-14). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 24-22 με τον Ουίγκινς να ευστοχεί σε δίποντο μετά από τρίποντο του Σούλερ.

Ο Σούλερ ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να τρέχουν νέο σερί 8-0 παίρνοντας και πάλι διψήφια διαφορά (32-22). Οι παίκτες του Χαραλαμπίδη μείωσαν και πάλι στο καλάθι με συνεχόμενους πόντους του Νόουλς (35-33), με τον Γιάννη Καστρίτη να καλεί τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 14-6 για το 49-39 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πολύ εύστοχοι στο μακρινό σουτ, ενώ έβαλαν δύσκολα και με την άμυνα τους στον ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στους 15 με τρίποντο του Ζάρα (60-45) στο 24’. Η διαφορά έφτασε την μέγιστη τιμή των 19 πόντων μετά από τρίποντο του Οκερέαφορ και βολές του Ντέιβις (66-47), με τον δικέφαλο του βορρά να μειώνει στους 14 με ένα σερί 5-0 (66-52). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν με ένα επιμέρους 6-1 το δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε στο 72-53.

Το κρεσέντο των παικτών του Γιάννη Καστρίτη στα μακρινά σουτ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τον Ζάρα να ανεβάζει την διαφορά στους 21 πόντους με το 2ο του τρίποντο (77-56). Ο Ηρακλής διατήρησε την συγκέντρωση του και την διαφορά μέχρι το φινάλε φτάνοντας στην τελική νίκη με το 99-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-39, 72-53, 99-82