Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια 98-100

Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια 98-100

kostas sloukas fenerbahce vallencia

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που έγιναν απίστευτα πράγματα στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στην παράταση, η Βαλένθια κατάφερε να σοκάρει μέσα στην Τουρκία τη Φενέρμπαχτσε και πήρε τη νίκη με 100-98. Η μία ομάδα πραγματικά έδινε τη νίκη στην άλλη, καθώς έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τις “νυχτερίδες” τελικά να παίρνουν μία πραγματικά σπουδαία νίκη!

Η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-3. Οι “νυχτερίδες” κράτησαν τα ηνία του σκορ μέχρι και τα μέσα του δεκαλέπτου, αλλά σ΄εκείνο το σημείο πήρε το όπλο του ο Ντατόμε (9 πόντοι) και έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στη Φενέρμπαχτσε (16-11). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και οι Τούρκοι με καλάθι του Σλούκα έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 24-22.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά 8 πόντων (35-27). H Φενέρμπαχτσε είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κράταγε σε απόσταση ασφαλείας τους φιλοξενουμένους (44-33) έχοντας τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ντατόμε 11, Ντε Κολό 10, Ουίλιαμς 10). Μοναδικό πρόβλημα για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Ντούμπλιεβιτς, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο σημείωσε συνολικά 16 πόντους (48-40).

Ντατόμε και ΝτεΚολό συνέχισαν να βομβαρδίζουν και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-42). Η Βαλένθια προσπαθούσε να μειώσει με πρωταγωνιστή τον Ντούμπλιεβιτς, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς (63-53). Mέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κράτησε σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (70-59).

Βαλένθια, όμως, δεν τα παράτησε και στην τελευταία περίοδο επέστρεψε. Οι “νυχτερίδες” έτρεξαν επί μέρους σκορ 9-2, έριξαν τη διαφορά στους 4 (72-68) και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Η διαφορά συνέχισε να μειώνεται και έπεσε στους 2 πόντους ύστερα από καλάθι του Μότουμ (72-70). Ο Κώστας Σλούκας έβαλε τέλος στο σερί των φιλοξενουμένων και έδωσε μεγάλη ανάσα στη Φενέρμπαχτσε (74-70). H εντυπωσιακή αντεπίθεση της Βαλένθια συνεχίστηκε και με καλάθι του Βαν Ρόσομ πέρασε μπροστά στο σκορ (77-79).

Η Φενέρμπαχτσε απάντησε με σερί 5-0 και με τρίποντο του Ντατόμε πήρε ξανά τα ηνία του σκορ (82-79). Ο Τομπέι, όμως, απάντησε και με τρεις συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στα ίσια (82-82) 35” πριν το τέλος. Ο Σλούκας 10” πριν το τέλος αστόχησε σε σουτ και o Αμπάνλτε με καλάθι 0,4” πριν το τέλος έκανε το 84-82 για τη Βαλένθια. Οι Τούρκοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα τιπ ο ΝτεΚολό σκόραρε και έστειλε το ματς στην παράταση (84-84).

Ο ΝτεΚολό συνέχισε να σκοράρει και στην παράταση και με 2/2 βολές έκανε το 86-84. Η Βαλένθια δυσκολευόταν να σκοράρει και ο Ουίλιαμς το εκμεταλλεύτηκε και έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (88-84). Ο ΝτεΚολό συνέχισε τη μαγική του εμφάνιση (29 πόντοι) πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έκανε το 91-85 2,25′ πριν το φινάλε της παράτασης. Οι “νυχτερίδες” σκόραραν μόνο με βολές και με 2/2 του Ντούμπλιεβιτς μείωσαν σε 91-87. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Ντέρικ Ουίλιαμς (20 πόντοι) και έδωσε ξανά προβάδισμα 6 πόντων στους γηπεδούχους (93-87).

Ο Ντούμπλιεβιτς ξανά ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και μείωσε εκ νέου στους 4 (93-89) 1,34′ πριν το φινάλε. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια σημείωσαν από ένα τρίποντο με τη διαφορά να μένει σε σταθερά επίπεδα (96-92). Ο Λόιντ 53” πριν το τέλος σημείωσε 1 στις 2 βολές και μείωσε σε 96-93. Ο Ντόρνεκαμπ με καλάθι και φάουλ 23”΄πριν το τέλος του ματς έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους (98-96). Ο Ντόρνεκαμπ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έκλεψε την μπάλα με τον Σλούκα να κάνει φάουλ και να στέλνει στη γραμμή των βολών τον Αμπάλντε. Αυτός σκόραρε στην πρώτη, έχασε τη δεύτερη, αλλά ο Λόιντ παίρνει το ριμπάουντ, σκοράρει και κερδίζει και φάουλ (98-99, 16” πριν το τέλος). Ο Λόιντ ευστόχησε και έκανε το 100-98. Ο ΝτεΚολό αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-40, 70-59, 84-84, 98-100
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 2, Σλούκας 10 (9 ασ.), ΝτεΚολό 31 (1), Ουίλιαμς 20 (1), Άλι 14 (4), Ντουβερίογλου 1, Ντατόμε 20 (6/8)
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 3 (1), Μαρίνκοβιτς, Λόιντ 14 (2), ΕνΝτούρ 4, Αμπάλντε 8, Λαμπεϊρί 2, Βαν Ρόσομ 5 (1), Τομπέι 12, Μότουμ 14 (2), Ντούμπλιεβιτς 30 (2), Σάστρε, Ντόρνεκαμπ 8 (1)

Κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας οι Τίμπεργουλβς

Carrier – high του Μακντάνιελς στη νίκη των Τίμπεργουλβς Πολλοί θα περίμεναν οι Τίμπ…