Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Εφές 73-81

Φενέρμπαχτσε – Εφές 73-81

shane larkin anadolu efes istanbul eb19

Την Εφές ανάδειξε νικήτρια ο τουρκικός “εμφύλιος” της Ευρωλίγκας, αφού επικράτησε με σκορ 81-73 επί της Φενέρμπαχτσε. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο μέρος και να φτάνουν στην 11η νίκη τους στην διοργάνωση.

Ισορροπημένο και αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων για πρώτη φορά με τρίποντο του Σίγκλετον στο 5’ (7-12). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντα του Γουίλιαμς και του Ντε Κολό με το δεκάλεπτο παίρνοντας προβάδισμα δύο πόντων στην λήξη του δεκαλέπτου (22-20).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό και στην δεύτερη περίοδο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να επιβάλλει τον ρυθμό της και να δημιουργήσει διαφορά με τον Μαχμούτογλου να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του με το πρώτο του τρίποντο στο ματς στο 16’ (33-30). Οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο με το σκορ να μένει χαμηλά με τον Μαχμούτογλου να δίνει προβάδισμα 2 πόντων στην ομάδα του με το δεύτερο του τρίποντο και τον Μίσιτς με δίποντο να ισοφαρίζει στο 38-38 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Λάρκιν να μπαίνει στο παιχνίδι επιθετικά και με 7 συνεχόμενους δικούς του πόντους (2/2 βολές, 1/1 δίποντο, 1 τρίποντο) έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα του (43-50), αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά πήγε στους 10 μετά το τάιμ άουτ με τρεις ακόμα βολές του Λάρκιν, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να μειώσουν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο έληξε στο 49-59.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός των παικτών του Αταμάν στην επίθεση έπεσε, ωστόσο διατήρησαν την διαφορά μέσω της άμυνας τους για να την διευρύνουν στους 14 πόντους, με τον Λάρκιν να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ και να πετυχαίνει 4 σερί πόντους. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έκαναν ένα σερί 8-0 μειώνοντας στους 9 (64-73) με τρίποντο του Σλούκα 3 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Έλληνας γκαρντ στην επόμενη φάση πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο μειώνοντας στους 6, ενώ ο Σιμόν έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων με έμμεσο τρίποντο με 1’16” για το φινάλε, με την Εφές να φτάνει στην νίκη με 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 38-38, 49-59, 73-81

Φενέρμπαχτσε: Μαχμούτογλου 6 (2), Κάλινιτς 10, Σλούκας 12 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Ντε Κολό 13 (1), Γουίλιαμς 16 (3/7 τρίποντα), Ντίξον 2, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λοβέρν 2, Στίματς.

Εφές: Λάρκιν 20 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11/12 βολές, 3 ασίστ), Μπομπουά (0/4 σουτ), Σίνγκλετον 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σανλί 15 (5 ριμπάουντ), Πλάις 4, Μίτσιτς 6 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Άντερσον 2, Πίτερς 3, Σιμόν 22 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…