Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Μακάμπι 99-79

Εφές – Μακάμπι 99-79

vasilije micic anadolu efes istanbul eb19

Την 13η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Εφές, επικρατώντας με το επιβλητικό 99-79, επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο καθώς στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Αταμάν ήταν εξαιρετικοί και με ένα επιμέρους 32-17 πήραν διαφορά 22 πόντων για να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να είναι ζεστός ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, και πήραν προβάδισμα 5 πόντων με 7 πόντους του Αμερικανού (2/2 τρίποντα 1 βολή) για το 13-8 του πρώτου πεντάλεπτου. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε δια χειρός Κρούνοσλαβ Σιμόν, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έφερε μπροστά την ομάδα του με 4 (21-17) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε με αύτη την διαφορά (23-19).

Ισορροπημένη ήταν στο ξεκίνημα της η δεύτερη περίοδος με τους γηπεδούχους να διατηρούν την διαφορά στα ίδια επίπεδα με τον Λάρκιν να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο απαντώντας στον Καλοϊάρο για το 34-30 στο 14’. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους παίκτες του Αταμάν να παίρνουν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (48-38) με τον Μπομπουά να δίνει πολύτιμους πόντους ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ ο Ζούσμαν με τρίποντο διαμόρφωσε το 48-41 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και με τους Μίσιτς (4/6 τρίποντα) και Μπομπουά (4/5 τρίποντα) να είναι εντυπωσιακά εύστοχοι στο μακρινό σουτ εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 πόντους (71-49). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην εξαιρετική επίθεση των Τούρκων με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το 80-58.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Μακάμπι να μην μπορεί να επιστρέψει στο παιχνίδι για να έρθει το τελικό 99-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 48-41, 80-58, 99-79

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπομπουά 22 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σίνγκλετον 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλμπάι, Σανλί 4, Μορμάν 2, Πλάις 11 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μίτσιτς 23 (3/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντερσον, Πίτερς, Σίμον 19 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλμπεκιν 12 (3/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Έισι 4 (1/6 σουτ), Καλογιάρο 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάντερ 9 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σάντι Κοέν 3, Αβντίγια 6 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Τζέικ Κοέν 15 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζούσμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…