Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι Μόσχας – Άλμπα Βερολίνου 104-87

Χίμκι Μόσχας – Άλμπα Βερολίνου 104-87

devin booker khimki moscow region eb19

Την 7η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Χίμκι κερδίζοντας στην Μόσχα την Άλμπα Βερολίνου με σκορ 104-87, επιστρέφοντας σε θετικό ρεκόρ στην διοργάνωση (7-6). Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι στην πρώτη περίοδο όμως στην συνέχεια οι Ρωσική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της για να φτάσει στην τελική νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους με 4 συνεχόμενους πόντους του Νόκο να περνούν μπροστά με 2 (9-11) για να απαντήσει με το πρώτο του τρίποντο ο Σβεντ για το 12-11 στο 5’. Οι Γερμανοί συνέχισαν να βρίσκουν σκορ στην επίθεση για να πάρουν προβάδισμα 4 πόντων (20-24) 2 λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, ενώ στην συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στους ΄7 με τρίποντο του Γκιφέι. Οι Ρώσοι έκαναν νέο λάθος στην επίθεση με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν διαμορφώνοντας το 23-32 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί πίσω από τα 6,75 ξεκινώντας την δεύτερη περίοδο με το 6 τους τρίποντο σε 8 προσπάθειες για να πάνε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (23-35). Στην συνέχεια οι παίκτες του Κουτρινάιτις έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα στην άμυνα οδηγώντας σε λάθη τον αντίπαλο και με υπομονή στην επίθεση μείωσαν την διαφορά στους τρεις με το έκτο καλάθι του Μπούκερ στο παιχνίδι (39-42) με 4’45’’ για το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και πάλι με τον Μπούκερ (50-49) με το ημίχρονο να λήγει στο 54-51.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στην άμυνα και έκαναν ένα σερί 8-0 για να πάρουν διαφορά 11 πόντων (62-51). Οι παίκτες του Ρίμας Κουρντινάιτις επέβαλαν τον ρυθμό τους μέσα από την άμυνα τους για να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 16 πόντους (73-57) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 77-63.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως η Χίμκι είχε απαντήσεις για να φτάσει στην νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 104-87.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 54-51, 77-63, 104-87

Χίμκι Μόσχας: Σβεντ 22 (3/10 τρίποντα, 8 ασίστ), Κράμερ 4 (1), Μπούκερ 24 (10/13 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Καράσεφ 8 (1), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 18 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μόνια, Γκιλ 16 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Έβανς 4, Μπερτάνς 3 (1).

Άλμπα Βερολίνου: Μέισον 4, Ραντοσάβλιεβιτς 2, Σίβα 8 (9 ασίστ), Γκιφάι 14 (3), Έρικσον 6 (1/5 τρίποντα), Μάτισεκ, Χέρμανσον 4 (2/8 σουτ), Νίκιτς 4, Όγκμπε 5 (1), Γκεντράιτις 17 (2), Νόκο 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Σίκμα 10 (5 ασίστ).

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…